Arcjóga gyakorlatok a problémás területekre: miért fontos és mire kell ügyelni?

Borítókép: Arcjóga gyakorlatok a problémás területekre: miért fontos és mire kell ügyelni? Forrás: Carolina Veronez/Unsplash
Gondoltad volna, hogy ahogy a karizmodat, úgy az arcizmaidat is tudod fejleszteni és ezáltal a ráncok szépen kisimulhatnak?

Az arcunk, arcbőrünk rugalmasságának és fiatalságának megőrzése nem új keletű dolog. Egész iparágak épültek ki erre a folyamatos szükségre, ami egy öngerjesztő folyamat lett.

Azt már nehéz kibogozni, hogy mi volt előbb, az igény erre vagy a termék. Illetve ebben a folyamatban szerintem az is fontos kérdés, hogy vajon a nőktől ered az igény vagy csak a féri társadalom tolta a nőkre azt a tévképzetet, hogy 40-50-60 vagy akárhány évesen is úgy kell kinézniük, mintha 20 évesek lennének. Ebbe inkább most nem fogok belemenni, mert ez egy másik cikknek lenne a témája.

Ami viszont számomra is bátorítóan hat és szívesen is csinálom, az a nemrégiben felkapott arcjóga. Természetesen itt nem ászanákat hajtunk végre az arcunkkal – mindössze tónust adunk az arcuknak a gyakorlatok segítségével. Ahogy a testünk minden részén, az arcunkon is vannak izmok, melyeket ha megfelelően karbantartunk és dolgozunk velük, akkor szépen tudnak fejlődni és tartani a formájukat. Szerencsémre, már egészen fiatalon találkoztam ezzel az koncepcióval, amit akkor még nem jógának, hanem csak arctornának hívtak, de a lényege ugyanaz. Sajnos nem csinálom mindennap (kíváncsi lennék milyen eredménye lenne, ha kitartóbb lettem volna), de minden 2. vagy 3. nap eszembe jut és minimum 5 percig csinálom a gyakorlatokat. Beszereztem pár eszközt, amik segítik a folyamatot, és van mindehhez tápláló növényi olajokból készített szérum is.

Forrás: Content PIxie - Unsplash

Az arcjóga gyakorlatok egyik eszköze

GuaSha

Mit is jelent akkor az, hogy arcjóga?

A legegyszerűbb magyarázat az tud lenni annak, aki még nem próbálta, hogy ugyanúgy, ahogy karizmunkon dolgozunk, arcunkon lévő bizonyos izmok megfeszítésével és ellazításával olyan impulzusok alakulnak ki, amik stimulálják az izmokat és tónusosabbá teszik az arcunkat. Pont úgy, ahogy a karunk is egyre tónusosabb, ahogy haladunk előre az edzésben. Ehhez az első lépés, hogy megtanuljuk, hogy milyen izmaink vannak az arcon és hogyan tudjuk őket külön-külön mozgatni. Tulajdonképpen számomra ez volt a legnehezebb része, hiszen hiába használjuk ezeket az izmokat nap mint nap – mindezt tudattalanul tesszük az esetek többségében. Csak az arcunkon több mint 30 féle izom található, melyek együtt és külön-külön is képesek mozogni.

Ott vannak az arcizmok, a száj körüli izmok, a rágóizmok, a szem körüli izmok, az orr körüli izmok és a halántékmozgató izmok. Ezeket kell megtanulnunk külön-külön stimulálni és mozgatni.

Mi a haszna az arcjógának?

A legnagyobb haszna, hogy fokozza a vérkeringést az arcban, feszesíti a bőrt, és ezáltal formában tartja, felpumpálja azt. Ez kelti a kisimult hatást és azt, hogy a ráncok szebben simulnak a formás arcvonalakra. Természetesen ez nemcsak az arcot érinti, hanem tartást ad, az áll alatti rész is dolgozik. A toka kisebb lesz és a nyak izmai is segítik ezt a változást. Fontos tudni, hogy ez nem tünteti el a ráncokat, hanem szépen stimulálja azokat az izmok mozgatásával, és ahogy mindenki halad az arcjógával, egyre kevésbé fognak látszani, de eltűnni nem fognak.

Az arcjóga gyakorlatok veszélyei

Szerencsére ez nem egy veszélyes sport. Fontos tudni azonban, hogy mit is csinálunk és nem csak úgy belevágunk, hogy grimaszolunk a tükör előtt. Az arcunk minden egyes izmának fontos szerepe van. Napi kétszer ajánlott végezni a gyakorlatokat, amiket érdemes szakembertől elsajátítani. Fennáll annak a lehetősége, hogy ha nem jó izmokat mozgatunk, akkor elmélyítünk egy ráncot, ahelyett hogy eltüntetnénk. Mindenki kérjen az elején szakértői segítséget, hogy utána otthon már biztonságosan tudja végezni a gyakorlatokat!

Az alábbiakban bemutatunk néhány hasznos arcjóga gyakorlatot!