„Szégyen, hogy fizetett érte!" - Világszerte gyűlölet-cunami indult, amiért Lily Collinsnak béranyával lett gyermeke

Lily Collins Forrás: Gareth Cattermole/Getty Images
Lily Collins nemcsak az újdonsült anyasággal járó álmatlan éjszakákkal küzd, hanem egy hatalmas társadalmi viharral is, amely a béranyaság kapcsán csapott le rá.

Az Emily Párizsban 35 éves sztárja és férje, Charlie McDowell filmrendező múlt pénteken jelentették be kislányuk, Tove születését egy Instagram-posztban. A megható bejegyzésben kifejezték hálájukat a béranyának, és megosztottak egy fotót a babáról, akit egy nevével hímzett takaróba burkoltak.

Ahogyan az várható volt, az örömhír bejelentése után a közösségi média egy része azonnal támadni kezdte a színésznőt. Egyesek, különösen a feminista és anti-béranyasági mozgalmak aktivistái, azzal vádolják Collinsot, hogy egy „etikai szempontból kifogásolható trend” része, amelyben „gazdag emberek női testeket bérelnek”, és amely sokak szerint „az emberkereskedelem egy formája”.

A béranyaság mint „luxusgyermekvállalás”

A béranyaság Hollywoodban egyre gyakoribb jelenség, különösen az A-listás sztárok körében. Ezzel kapcsolatban egy másik elmélet is napvilágot látott: egyesek úgy vélik, hogy Lily Collins – és más hírességek, például Nicole Kidman, Grimes, Paris Hilton vagy Sarah Jessica Parker – azért választották ezt az utat, hogy megőrizzék az alakjukat és elkerüljék a terhességgel járó fizikai változásokat. Ezt „társadalmi béranyaságnak” nevezik, amely akkor fordul elő, amikor egy nő nem orvosi okokból, hanem személyes vagy karrierbeli megfontolások miatt dönt úgy, hogy nem maga hordja ki gyermekét.

Természetesen van olyan szakértői vélemény is, amely szerint Collins és más hírességek egyszerűen nem rendelkeznek a rendszeres peteéréshez szükséges testzsír-százalékkal, így termékenységi okok is állhatnak a döntés hátterében. Collins a 2017-ben megjelent Unfiltered: No Shame, No Regrets, Just Me című memoárjában őszintén beszélt arról, hogy tinédzserkorában bulimiával küzdött. Betegsége miatt egy időre teljesen megszűnt a menstruációja, és attól félt, hogy soha nem lehet gyermeke. Hogy ez befolyásolta-e a döntését a béranyaság mellett, azt csak ő tudhatja – és talán nem is tartozik senkire.

Férje, McDowell a támadásokra reagálva egy posztban írta:

Teljesen rendben van, ha valaki nem tudja, miért van szüksége egy embernek béranyára ahhoz, hogy gyermeke szülessen. Az is rendben van, ha nem ismerjük egy béranya motivációit, függetlenül attól, mit feltételezünk.

Miért vált ennyire megosztóvá ez a történet?

A béranyaság morális kérdései régóta vita tárgyát képezik, de Collins esete más szempontból is érzékeny témává vált. A jelenlegi társadalmi és gazdasági helyzetben, amikor a milleniálok és a Z generáció fiatal női számára egyre nehezebbé válik a gyermekvállalás, sokan jogos frusztrációt éreznek azzal kapcsolatban, hogy a hírességek horribilis összegekért vásárolhatják meg azt, ami számukra szinte elérhetetlen luxus.

Az Egyesült Államokban a béranyaság ára 80 000 és 100 000 font (kb. 36–45 millió forint) között mozog, és a sztárok sokszor extra juttatásokat – például privát séfet vagy személyi edzőt – is biztosítanak a béranyáknak. Ezzel szemben az átlagos nő számára még a hagyományos terhesség is komoly anyagi kihívás: az óvodai díjak, a lakhatási válság és a gyermeknevelést támogató infrastruktúra hiánya miatt sokan kényszerűségből halogatják a családalapítást.

Forrás: gettyimages

A társadalmi egyenlőtlenség kérdése

Az Egyesült Királyságban például a törvények nem engedik meg a béranyaságért való fizetést, csak az ezzel járó ésszerű költségek megtérítését. Így a brit milleniálok számára ez nem is igazán opció – ami tovább fokozza az igazságtalanság érzetét.

Egyre több nő vállalja az anyaságot egyedül is, még ha ez hatalmas anyagi áldozatokkal jár is. Az Egyesült Királyságban az elmúlt tíz évben megháromszorozódott azoknak az egyedülálló nőknek a száma, akik termékenységi kezeléseket vesznek igénybe. Egy spermadonor ára átlagosan 1630 font (kb. 730 ezer forint) palackonként, míg egy magánúton végzett IVF-kezelés akár 10 000 fontba (4,5 millió forint) is kerülhet. Bár a 40 év alatti nők bizonyos feltételek mellett akár három államilag támogatott IVF-kört is kaphatnak, egyedülálló nők és azonos nemű párok számára ez sokkal nehezebben elérhető.

Gyermekvállalás: státuszszimbólum vagy emberi jog?

A béranyasággal kapcsolatos kritikák sok esetben morális érvekre épülnek, de a vita mögött ennél mélyebb társadalmi probléma húzódik meg. Egyre több nő érzi úgy, hogy a gyermekvállalás a gazdagok kiváltsága lett, és a hírességek béranyákkal születő babái sokak szemében nem mások, mint státuszszimbólumok. Az Instagram és a celebvilág által közvetített tökéletes anyaság-kép pedig csak tovább mélyíti ezt a szakadékot.

Sokan úgy vélik, hogy az emberek azért fektetnek ennyi energiát a béranyasággal kapcsolatos etikai vitákba, mert saját életükben nem látják a lehetőséget arra, hogy valóra váltsák álmaikat. De ha nem lennének ilyen súlyos egyenlőtlenségek, valószínűleg ez a téma sem váltana ki ekkora indulatokat. Végső soron talán nem is Lily Collins döntése a valódi probléma, hanem az a társadalmi válság, amely miatt sok nő számára már a gyermekvállalás is elérhetetlen luxussá vált.

Lily Collins-hoz hasonlóan más sztárok is a béranyaság által lettek szülők!