Melyik országban jár a legtöbb fizetett szülési szabadság az anyáknak?

Borítókép: Melyik országban jár a legtöbb fizetett szülési szabadság az anyáknak? Forrás: Polina Tankilevitch / Pexels
Az iskolarendszerünk omladozik, a szülészeti ellátáson is volna mit javítani (finoman szólva), de más nemzetekkel összehasonlítva a szülési szabadság terén el vagyunk kényeztetve. Sok olyan fejlett ország van, ahol 6-10 héttel kisbabájuk születése után visszatérnek dolgozni az anyukák, ugyanis nem kapnak több támogatást az államtól.

Magyarországon a jelenleg hatályos törvények szerint a szülési szabadság 24 hét. De a gyermek 3 éves koráig otthon maradhatnak az anyák (anélkül, hogy munkahelyük elveszne) fizetés nélküli szabadságon, amelynek idejére szintén kapnak ellátást. Ha az anyuka rendezett TB-jogviszonnyal rendelkezik, akkor a szülési szabadság idején a CSED-et folyósítják, amely magas összegű ellátás: a korábbi bruttó fizetése 100%-át kapja, melyből csak a személyi jövedelemadót vonják le, sőt 30 év alatti vagy négygyermekes anyáknál azt sem. A CSED lejárta után pedig a gyermek két éves koráig GYED-et lehet igényelni, mely a fizetés 70%-a, vagy maximum havi bruttó 373 520 forint. A harmadik évben viszont már csak a GYES igényelhető, ami bruttó 28 500 forint. Nem véletlen, hogy sok anyuka ilyenkor már visszatér a munkaerőpiacra, és a gyermekét bölcsődébe adja.

Forrás: Yan Krukau / Pexels
Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legalább 16 hetes szülési szabadságot ajánl, sok országban ennél kevesebb jár a nőknek.

Ám miközben itthon bosszankodunk azon, hogy óvodás kor előtt vissza kell mennünk dolgozni az anyagiak miatt, más országok anyukái örülnének, ha legalább a gyermek 1-2 éves koráig kapnának rendes fizetett szülési szabadságot. Összesen 7 olyan ország létezik a Földön, ahol a munkáltatóknak nem kötelező fizetett szülési szabadságot biztosítani a nők számára: a Marshall-szigetek, a Mikronéziai Szövetségi Államok, Nauru, Palau, Pápua Új-Guinea, Tonga és az Egyesült Államok. Elképesztő, hogy a világ egyik legfejlettebb és legerősebb gazdaságával rendelkező országában, az USA-ban a nők számára ez a mai napig nem biztosított. Bár az utóbbi években több államban bevezették az általánosan érvényes szülési szabadságot (ez általában maximum 10-12 hét), de sok helyen még mindig a munkáltatón múlik, mit ajánlj fel a dolgozóinak. Ha pedig a család nem tud berendezkedni arra, hogy egy keresetből éljen, akkor a 2-3 hónapos csecsemőt bébiszitterre vagy bölcsődére kell bízniuk. Szívfacsaró látni azokat a videókat Instagramon és TikTokon, ahogy az újdonsült anyukák kénytelenek munkába készülni, miközben legszívesebben még otthon babáznának…

Ha kíváncsi vagy, melyik országban milyen hosszú szülési szabadság jár, illetve mennyi támogatást kapnak erre időre a nők, nézd végig az alábbi galériát: