A program, amely lehetőséget teremt a kitörésre: Magyarország egyik legszegényebb településén jártunk

2019-ben Magyarország egy esélyteremtő programot indított az ország 300 legszegényebb, hátrányos helyzetű településének a felzárkóztatásáért. A program keretében már egészen a babavárástól, a fiatal felnőttek munkába állásáig segítik az élet minden területén a rászorulókat.
A Felzárkózó települések program alapját a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Magyar Örökség-díjjal elismert Jelenlét programja adja, amely az elmúlt évtizedben már számos területen bizonyította eredményességét. A módszer lényege – ahogyan a program nevéből is kiderül – a folyamatos személyes jelenlét, amely során a szociális munka a település mindennapjainak a részévé válik. Itt fontos megjegyezni, hogy a személyes jelenlétnek köszönhetően minden egyes település a maga problémáira kap megoldást, és minden egyes döntés úgy születik, hogy a helyben felállított szociális diagnózisok állapítják meg, hogy mire van szüksége az adott településnek, nem pedig előre megírt forgatókönyvet húznak rá minden egyes felzárkóztatandó településre.
Alapvetően a településeken zajló munkák központja az adott faluban elhelyezkedő Jelenléti Pont, ahol a szociális munkások mindig a legnagyobb szeretettel fogadják azokat, akik valamilyen felmerülő kérdéssel, problémával hozzájuk fordulnak. A Jelenléti Pont ajtaja mindig nyitva áll a helyi lakosok előtt.
Az említett Jelenléti Pont Nyírpilisen 2019 óta működik, ekkor kezdődött el a falu felzárkóztatása is, és annak ellenére, hogy a projekt hosszú távra szól, már pár év alatt is jelentős változásokat hozott a leszakadó térségekben élő emberek életébe.
Egészségügyi pontok
A felzárkózó települések egyharmadában évek óta nincs háziorvosi rendelés, a szakorvosi ellátás pedig elérhetetlen távolságban van. A probléma megoldására a 2023-ban elindított telemedicina szolgáltatást találták ki, amely a legmodernebb eszközökkel felszerelt mobil egészségügyi központokkal segít. Ezek a mobil orvosi rendelők 36 településen találhatók meg, és az indulás óta már több mint tízezer embert fogadtak. A mobil egészségügyi pontok célja, hogy a rendelés végén ne beutalókkal küldjék el a betegeket, hanem a legtöbb problémát próbálják meg helyben orvosolni. Léteznek például gyermekszemészeti szűrőbuszok, ahol ha kiderül, hogy a gyermeknek szemüvegre van szüksége, már a buszon kiválaszthatja a keretet, a kész szemüveget pedig néhány héten belül ingyenesen megkapja. 2019 óta harminchatezer gyermeket vizsgáltak meg, és több mint 5000 szemüveget készítettek.

Mit is ad a Jelenléti Pont?
Elsősorban közösséget. Ugyanis ezek a pontok a települések központi elemeivé váltak, ahova mind a szülők, mind a gyermekek örömmel érkeznek, hiszen számos program, foglalkozás várja őket. Erre kitűnő példa, hogy a Jelenléti Pontok körül kertet alakítanak ki, amelynek szintén közösségépítő ereje van: ilyenkor a gyermekek és a felnőttek közösen ültetik a zöldségeket, gyümölcsöket, majd amikor ezek beérnek, közös szüretet tartanak. Ez egyfajta mintakertként is működik, ahol a családok megtanulhatják a gazdálkodás, termelés alapjait, és ezt a saját kertükbe is gyakorlatba ültethetik.
Elengedhetetlenül fontos szerepe van a Jelenléti Ponton a tanulásnak is. Gyakori, hogy a gyermekek itt ülnek össze a leckeírásra, tanulásra, a helyben dolgozó szociális munkások pedig segítenek nekik benne.
Természetesen a kisebbekre is gondoltak, ugyanis minden Jelenléti Ponton működik egy Babaház is, amelyben a szakemberek már várandós kortól várják az anyukákat, felkészítve őket a szülésre, majd az azt követő időszakra. A megszületett babákat és édesanyákat pedig játszószoba várja, ahol heti egyszer mozgásfejlesztő is tart foglalkozást, a többi napon pedig szintén szakemberek várják az odalátogató anyukákat, akiket bármikor szívesen látnak el tanáccsal. Ezentúl minden játszószobában olyan játékok találhatók, amelyek segítik a piciket a mozgásszervi fejlődésben. Ez azért is különösen fontos, mert Magyarországon minden 20. baba felzárkózó településen születik. A születést követő 1000 nap, vagyis az első 3 év kulcsfontosságú abból a szempontból, hogy elsajátítsanak olyan képességeket, amelyek hiányában a lemaradást már csak nagyon nehezen lehet behozni.
Továbbá a komfort nélküli házakban élő hátrányos helyzetű családoknak arra is van lehetőségük, hogy a Jelenléti Pontokon tudjanak fürdeni, esetleg mosni, illetve a babák felneveléséhez hasznos eszközök is kölcsönözhetők.
Ez még nem minden, ugyanis ezeken a pontokon van lehetőség az ügyintézésekben való segítségadásra is, vagy éppen prevencióra, különösen a drog káros hatásaira való kiélezettségben.
Ezentúl a zene és a sport is a felzárkózás fontos elemei közé tartoznak, ugyanis az edzések és a zeneórák rendszert hoznak a gyermekek életébe, megtanítják számukra a kitartást és azt, hogy az önfegyelem segítségével bármit elérhetnek. A gyermekek a zenei fellépések, vagy éppen a meccsek során sikerélménnyel gazdagodnak, ami további kitartásra ösztönzi őket.

Rengeteg támogatás valósult meg a programnak köszönhetően
A Felzárkózó települések programjain belül ma már 22 szociális naperőmű működik, és a fűtéstámogatás is az összes felzárkózó településen elérhetővé vált. Ezentúl, mint már említettük, elindult a telemedicinás szolgáltatás, amely a hiányzó háziorvosok munkáját váltja ki, illetve az elérhetetlen szakorvosi ellátást próbálja szakszerűen pótolni.
Elindult a Szimfónia program is, amelyről már egyetemi kutatások is bebizonyították, hogy általánosan javítja az iskolai teljesítményt, arról nem is szólva, hogy a foglalkozásra járó, mintegy ezer gyermek közül egyre több ér el sikereket. A megalakuló zenekarok felléptek a budapesti Zeneakadémián, a Budapest Music Centerben és a bécsi Konzerthausban is.
Szintén hatalmas teljesítmény, hogy a sportprogram keretein belül a Magyar Labdarugó-szövetség támogatásával hetvenkilenc pálya épült, és mintegy ezerkétszáz fiatal jár rendszeresen edzésekre.
Országos szinten már 238 Jelenléti Pont működik, ahol bármikor elérhető a szociális segítségnyújtás, a kezdetek óta itt több mint 10 000 három év alatti gyermek egészséges fejlődését kísérték szemmel, és 6000 várandós édesanyának nyújtottak segítséget.
Továbbá 500 szociális bérlakás felújítás fejeződött be, 150 ingatlanba pedig már be is költöztek a rászoruló családok. A Jelenléti Ponton dolgozó szakemberek több mint 1 milliárd forintnyi adósság rendezésében nyújtottak segítő kezet, és hatezer embernek segítettek elhelyezkedni a munkaerőpiacon.

Ezentúl 100 hektárnyi parlagon heverő földterület fordul újra termelőre, amelyek terméseiből a településeken működő tizenkilenc kisüzem készít kétszázféle gasztró- és kézműves terméket.
Összeségében ott tartózkodásunk alatt nagyon megrázó, de egyben szívmelengető pillanatokban volt részünk. Egyrészt hatalmas örömmel tölt el, hogy olyan fantasztikus szakemberek dolgoznak ezeken a településeken, akiknek tényleg szívügyük, hogy jobb sorsa legyen a helybélieknek. Ezentúl látni a gyermekeket, akikben annyi lehetőség van, tehetség és kitartás, megrázó, ugyanakkor reményt adó, hogy ennek a programnak a segítségével, talán ők már egy jobb életet tudnak maguknak majd teremteni. Egy olyan életet, amit tényleg megérdemelnek, amiért küzdhetnek, amiért érdemes kitartaniuk...
Egy biztos, ez a program megadja a lehetőséget arra, hogy ezek a gyermekek kitörhessenek a mélyszegénységből, hogy egyszer majd teljes, boldog, nélkülözésmentes életet élhessenek...