A háború közepén karácsonyi tűzszünet állt be
Az első világháború 1914-1918-ig dúlt, és a frontvonalak mentén szörnyű harcok zajlottak. Azonban 1914 karácsonyakor egy olyan esemény történt, amely a háborúság közepette is az emberiesség és az emberi kapcsolatok erősségét mutatta be. Legalábbis így szól a legenda. De valójában megtörtént-e az első világháború ikonikus karácsonyi focimeccse az ellenálló csapatok között?
Az angol és német katonák hosszú hónapokon át vívták az állóháborút a lövészárokból, és nem sok esély mutatkozott arra, hogy XV. Benedek pápa tűzszüneti felhívását bármelyik fél is komolyan vegye, de a feljegyzések szerint karácsony éjszakáján, illetve egészen pontosan december 25-én valami különleges dolog történt. Az egyik tábor karácsonyi dalokat kezdett énekelni, melyhez az ellenséges csapat is csatlakozott kezdetben még csak a lövészárkokban, majd kimerészkedtek és ismerkedni kezdtek.
Meccs a németekkel
A 80-as években egy tévéinterjúban mesélte el, hogy a Belgiumban található Wulverghemnél álltak ki egymással egy meccsre a németekkel, amit mindenki nagyon élvezett. Több százan csatlakoztak, és rúgták a bőrt. Bíró és eredményszámlálás sem volt, és mivel szanaszét ment katonai bakancsokban játszottak, ezért a játék is olyan volt, amilyen.
Több történész is kétségbe vonja, hogy valóban létrejöhetett volna a legendás mérkőzés a háború közepette, ilyen például Shirley Seaton is, aki úgy vélekedik, hogy a katonáknak a fronton volt jobb dolguk is a futballozásnál, mondjuk a halottak eltemetése és a védelmi vonalak megerősítése. A fagyott föld, a holttestek és a robbanások okozta kráterek majdhogynem lehetetlenné tették volna a játékot.
Megint mások szerint az igazság félúton van. Feltehetően fociztak a fronton, mivel már akkor is kedvelt és népszerű labdajáték volt, de valószínűbb, hogy inkább csapatokon belül történtek a meccsek.
Johannes Niemann, egy német hadnagy is a mérkőzést erősítette meg egy interjúban, aki a karácsony reggelén történtekről így számolt be:
„Később megjelent egy skót katona kezében egy labdával, és egy igazi futballmeccs kezdődött. A skótok a jellegzetes harci sisakjaikkal jelölték ki a kapujukat, ahogy mi is. Egyáltalán nem volt könnyű futballozni a fagyott talajon, de ez nem akadályozott meg minket, és mindannyian tartottuk magunkat a szabályokhoz, annak ellenére, hogy bíró nem volt, és a meccs csak egy óráig tartott”.
Az ellenséges csapatok közötti mérkőzések tényét több korabeli katonai beszámoló is megerősítette egyébként, ráadásul nemcsak egy mérkőzés volt, hanem több is, elszórva a fronton. Ahogy azt is megerősítették a beszámolók, hogy a játéknak a tisztek vetettek véget, akik nem voltak elragadtatva a látványtól, hogy az ellenséggel fociznak a katonáik. Egyes magas rangú tisztek, sőt egy bizonyos Adolf Hitler is – aki akkoriban még csak őrvezető volt a német hadseregben – elítélő véleménnyel volt 1914 karácsonyi fegyverszüneteiről – a gyengeség és a fegyelmezetlenség jelének tartották a történteket.
Én úgy gondolom, hogy hinnünk kell abban, hogy ez a mérkőzés valóban létrejött, hiszen mi lenne annál felemelőbb, hogy egy vérgőzös háború idején az emberekben felhorgad a szeretet és képesek kis időre félretenni minden előítéletet, haragot, vérszomjat és csak élvezni, hogy emberek vagyunk. Ha már ebben sem érdemes hinnünk, akkor azt hiszem semmiben sem.