Még mindig nagyon kevés a családbarát munkahely
A kisgyermekes édesanyák 77 százaléka érzi úgy, hogy szülés után a munkahelye visszavárja, ugyanakkor a GYES-en, GYED-en lévőknek csupán negyede érzi a saját munkahelyét valóban családbarátnak – derül ki az UNICEF Magyarország és az Indotek Group idei harmadik, közös kutatásából, amely a kisgyermekes anyukák mellett különböző méretű vállalatokat is megszólaltatott, hogy felmérje a kisgyermekes édesanyák munkaerőpiaci helyzetét.
A munkaadók sok esetben nem válaszoltak a jelentkezésükre, illetve olyan is előfordult már, hogy valaki eltitkolta, hogy gyermeke született, és emiatt egy időre kimaradt a munkaerőpiacról, mert úgy gondolta, hogy ez hátrányt jelenthetne az állás megszerzésénél – számoltak be negatív tapasztalataikról az édesanyák.
A visszatérő édesanyáknak ráadásul ugyanúgy kell megfelelniük a munkaerőpiac folyamatosan változó igényeinek, mint a gyermekvállalás előtt, olykor a munkaadók különösebb támogatása nélkül. A vállalatok vezetőinek nyilatkozatai szerint nem érvényesül ugyan a pozitív diszkrimináció a kisgyermekes édesanyák felvétele során, de hátrány sem éri őket, és úgy látják, hogy a jó munkaerő fogalma nincs összefüggésben a családi állapottal.
A rugalmas munkaidő, az otthoni munkavégzés, távmunka, részmunkaidő, állásmegosztás (job sharing) vagy munkahelyi törzsidő sokat lendítene a kisgyermekes anyák visszatérésében. A gond sok munkahelyen ezzel viszont az, hogy a feltételek még nincsenek kidolgozva. Távmunkát, részmunkaidős állást, főleg vidéken, továbbra is nehéz találni. Helyzetükön sokat lendítene a társadalom szemléletének formálása is; a „láthatatlan” gondoskodási munka presztízsértékének növelése, a családi munkamegosztás újragondolása és az apák nagyobb otthoni szerepvállalása.