Több mint kétszer annyi tini esik teherbe Magyaroszágon, mint átlagosan az unióban
1000 tinilányból 17 esik teherbe
Annak ellenére, hogy elsőre nem feltétlen tűnik soknak ez a szám, bizony jócskán az uniós átlag felett vagyunk. Ugyanis az uniós átlag 1000 emberből mindössze hét lányt érint. Ennek pedig több mint a kétszerese a magyarországi átlag.
Husz Ildikó demográfus, szociológus, a Társadalomtudományi Intézet főmunkatársa és a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója arról nyilatkozott a Népszavának, hogy Magyarországon továbbra is nagyon lesújtóak a tinédzserkori gyermekszülés statisztikái. Évente ezer tinédzserlány közül körülbelül tizenhétnek születik gyermeke.
Ezt az állíltást a KSH is megerősíti, ugyanis a 2022-es adatok szerint a 15-19 éves korúak körében 16,7 ezrelék volt a szülők aránya, ami azt jelenti, hogy 1000 lányból 16,7 szül fiatalkorúan. A szomorú pedig az, hogy ugyan az uniós átlag megközelítőleg 7 körül van, bizony sok nyugati országban 2-4 ezreléken mozog ez a ráta, ezekhez mérten pedig kifejezetten nagyon sok a magyar eredmény.
Husz Ildikó arra is felhívta a figyelmet, hogy a kutatások szerint egyértelműen az alacsonyabb társadalmi státuszhoz, az alacsony iskolai végzettséghez, és a falvakban, rossz anyagi helyzetben élő lányok érintettek. Ezentúl azt is kihangsúlyozta, hogy ez nem romakérdés, ugyanis a KSH adatai szerint a fiatalon szülő anyák mindössze 29 százaléka vallotta magát romának, ezzel szemben 55 százalékuk nem. Ezentúl a népszámlálás alapján a roma lányok túlnyomó többsége ma már nem tizenévesen szül.
Az alacsony iskolázottság megfigyelhető
Azonban az iskolai végzettséggel sokkal inkább összhangba hozható, ugyanis a KSH adatai szerint 20 százalékuk nem fejezte be az általános iskolát, 67 százalékuk pedig legfeljebb 8 osztályt végzett. A további 9 százalék szakmunkás végzettséggel rendelkezik, és a maradék, mindössze 5 százalék le is érettségizett. Szintén megfigyelhető, hogy a fiatalkorú anyák döntő hányada, egészen pontosan 65%-a, leszakadó térségekben, 84 százalékuk pedig 20 ezer főnél kisebb településen él.
A szakértő szerint sokan nem szándékosan esnek teherbe, és ezen esetekben gyakori az abortusz is. Ám sokan, a családi mintákat követve, szándékosan vállnak ilyen korán gyermeket. Azonban arra is szükséges felhívni a figyelmet, hogy ez már egy javuló tendencia, ugyanis a rendszerváltás környéki eredmények ezen adatok kétszerese volt.
Ezentúl a szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy míg más országokban a fiatalkori gyermekvállalás nincs kifejezetten negatív hatással az anya, vagy ritkább esetekben az apa jövőjére, addig bizony nálunk szinte bizonyos, hogy nem fejezik be az iskolát. Sőt, a szociológus arról is beszámolt, hogy míg más országokban léteznek olyan programok, amelyek segítségével a fiatalokat sikeresen eljuttatják a középfokú végzettségig, addig nálunk ilyen nem létezik, vagy legalábbis nem vezet eredményre.