10 híres nő, aki felvállalta, hogy endometriózissal küzd

„Minden rendben volt a műtét során. Jó volna minél előbb gyereket vállalni, Brigi” – szinte napra pontosan 10 éve hangzottak el ezek a szavak az orvosom szájából, miután túlestem a laparoszkópos műtéten. Endometriózissal diagnosztizáltak, és akkor ugyan még kanyarban sem volt a gyerekvállalás az életemben, azért kaptam ezt a tanácsot, mert ez a betegség megnehezítheti a teherbe esést, tehát nem érdemes sokáig várni elkezdeni próbálkozni. Ugyanakkor, ha sikerül a babaprojekt, a várandósság segíthet megakadályozni az endós panaszok kiújulását. Micsoda biológiai paradoxon!
Amit tudni kell az endometriózisról
Ma már szélesebb körben ismert, de 10 éve még keveset lehetett hallani róla. Az endometriózis egy krónikus nőgyógyászati betegség, amely akkor alakul ki, amikor a méh nyálkahártyájához (ezt nevezik endometriumnak, innen kapta a nevét az elváltozás) hasonló szövet a méhen kívül kezd el növekedni. Ez a szövet ugyanúgy reagál a hormonális változásokra, mint a méhnyálkahártya, tehát a menstruációs ciklus során megvastagodik, majd vérzés formájában próbál leválni, ám mivel nincs módja a szervezetből való távozásra, gyulladást, hegesedést, összenövést és fájdalmat okozhat. Az endometriózis tünetei változatosak, és az érintettek között egyénenként eltérőek lehetnek. A leggyakoribb panaszok: erős menstruációs fájdalom, krónikus kismedencei fájdalom, fájdalmas szexuális együttlét, meddőség, fájdalmas vizelet- és székletürítés, krónikus fáradtság és kimerültség.

Az endometriózis felismerése gyakran hosszú időt vesz igénybe, mivel a tünetek más betegségekre is utalhatnak (például irritábilis bél szindrómára vagy kismedencei gyulladásra). Az átlagos diagnosztikai idő világszerte 7-10 év. Ennyi idő alatt azonban már nagyon súlyossá válhat a betegség, az összenövések miatti fájdalom jelentősen ronthatja az érintettek életminőségét. Nekem mondhatni mázlim volt, mert egy szerencsés véletlennek köszönhetően nagyon korán eljutottam a helyes dianózisig, és nem kellett éveket várnom a műtétre sem. Ugyan az első gyermekem csak egy évnyi próbálkozás után fogant meg, de a másik kettőnél már „tudta a dolgát” a testem, és nem voltak endós panaszaim. Sok nő viszont csak akkor szembesül a betegségével, amikor már évek óta nem jön össze a baba, és már nemcsak az endometriózis, hanem a meddőség ellen is küzdenie kell. Éppen ezért fontos, hogy többet beszéljünk, többet foglalkozzunk ezzel az aluldiagnosztizált betegséggel.