Nem tudod, mi az a GOT vagy Gamma GT? Így értheted meg könnyebben a vérvétel eredményét!

Borítókép: Nem tudod, mi az a GOT vagy Gamma GT? Így értheted meg könnyebben a vérvétel eredményét! Forrás: Unsplash / National Cancer Institute
A teljes vérkép és vizeletvizsgálatot vagy ahogy sokan ismerjük, az általános laborvizsgálatot érdemes évente egyszer kontrollszerűen elvégezni, de az orvosok speciális esetben is kérhetik. Mindig gondban vagy, hogy vajon melyik érték mit jelent? Adunk egy kis segítséget.

Te is tapasztaltad már, hogy az orvosi leleteket böngészve sokszor semmit nem értesz az eredményekből? A laborvizsgálat esetén talán kicsit könnyebb a helyzet, hiszen latin kifejezésekkel nem, de rengeteg rövidítéssel találkozhatunk.

Milyen információkat tud adni egy teljes vérkép az orvosok számára?

A teljes vérkép többek között a fehérvérsejtekről, a vörösvértestekről, a vérlemezkékről ad információt, de a különböző enzimek (GOT és GPT) aktivitását is segít felmérni, melyek az aminosavak anyagcseréjében játszanak szerepet.

De mit is jelent ez a gyakorlatban?

Hétköznapi nyelven ez azt jelenti, hogy a vérképnek hála az orvosok viszonylag könnyen tudják feltérképezni az éppen aktuális egészségügyi állapotunkat. Viszont a vizsgálat nem csak az éves kontroll miatt, hanem akár célzottan is történhet, amikor valamilyen betegség gyanúja esetén van szükség több információra.

Ilyen betegség lehet például a vérszegénység, a folsavhiány, a vashiány, szervi problémák (például máj vagy vese) illetve különböző fertőzések és gyulladások.

Forrás: Unsplash / National Cancer Institute
A teljes vérkép számos információt adhat szervezeted működéséről

Mire ügyelj a vérvétel során?

Bár a laborvizsgálat már rutinvizsgálatnak számít, arról sose feledkezz meg, hogy éhnyomorra történik, így közvetlenül a vérvétel előtt ne fogyassz semmilyen ételt. Az viszont fontos, hogy a megfelelő folyadékpótlásról gondoskodj, de ez ebben az esetben kifejezetten a vízre vonatkozik, vérvétel előtt a reggeli kávét is halaszd későbbre. Sőt, egyes ajánlások szerint már a vérvétel előtti estén is ügyelned kell arra, hogy ne fogyassz túl fűszeres és zsíros ételeket, illetve alkoholt.

Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló laboratóriumi paramétereket. Ha kíváncsi vagy rá, melyek ezek, nézd végig a galériában!