Egészségmegőrzés és sport a természetben: ezt a 8 mozgásformát bátran űzheted még ősszel is!
Az őszi kinti mozgás nagyon sok szempontból jót tesz az egészségünknek. Míg ugyanúgy várhatjuk tőle a megszokott jótékony fizikai hatásokat, addig az elménkre is nagyon pozitívan hat, hiszen elűzi a levertséget, az enerváltságot és jónéhány depresszióhoz hasonló tünetet. Érdemes tehát ekkor is kint mozogni, a jó levegőről nem is beszélve, aminek ilyenkor frissességét szinte harapni lehet. A mozgással elkerülhetjük a betegségeket is, és a szervezetünket sokkal ellenállóbbá tehetjük a különböző vírusokkal és kórokozókkal szemben. Persze nem mindegy, hogy hogyan mozgunk ilyenkor, és mit kapunk magunkra odakintre, hiszen a nyári sportolási szabályok ősszel érvényüket vesztik.
Tanácsok az őszi kinti edzéshez és mozgáshoz
A legfontosabb, hogy ilyenkor rétegesen vegyük magunkra a sportruhákat, de ugyanakkor alaposan öltözzünk fel, nehogy megfázzunk. Mindig az orrunkon vegyük a levegőt, ne a szánkon, ezzel elkerülhetjük, hogy a hűvös rossz helyen áramoljon be, és megfájduljon a torkunk.
Az őszi hidegben is tanácsos mindig bemelegíteni, hiszen ekkor megnő a porckopásos és ízületi panaszok száma. Hogyha nem mozgatjuk át alaposan a végtagjainkat és a testünket, könnyen meghúzhatjuk őket vagy megsérülhetünk. Az edzés végén ne felejtsük el a legalább 5-10 percig tartó nyújtást sem – már csak az izomláz elkerülése végett is. Vegyük észre, hogyha a megbetegedéses időszakban ledöntött bennünket egy nátha vagy valamilyen egyéb kórokozó a lábunkról, és semmilyen esetre se edzzünk addig, amíg teljesen egészségesre meg nem gyógyulunk. Legyengült immunrendszerrel és fáradt, erőtlen testtel ugyanis nem lehet edzeni és egyáltalán nem is tanácsos, hiszen annál nehezebben gyógyulunk meg a későbbiekben, az állapotunk romlásáról nem is beszélve.
Fontos, hogy mindig pótoljuk szervezetünk számára az alapvető vitaminokat, melyekkel nemcsak az immunrendszert támogathatjuk, hanem a testünket is segíthetjük az edzés alatt az izomépítés folyamatában és a regenerációban egyaránt. Fogyasszunk sok egészséges zöldséget, gyümölcsöt és megfelelő rostot is. Gondolkodjunk az immunerősítő C-vitaminról, a jó hangulatot biztosító és stresszt elűző B-vitaminról, és természetesen a csontokat és ízületeket is védő D-vitaminról és kalciumról. A hidegben kirepedt bőrre és a hámsejtek regenerálására szedjünk A-vitamint, immunrendszerünk felturbózására pedig némi cinket.