Amy Schumer Cushing-szindrómában szenved, ezért puffadt az arca: a betegség 11 jellegzetes tünete
Amy Schumer standup komikus és színésznő a napokban elmondta, hogy Cushing-szindrómaként ismert ritka hormonális betegsége van. Schumer egy nemrég adott interjújában fedte fel diagnózisát, és elmondta, hogy több kivizsgáláson és rengeteg aggodalmon ment keresztül, de összességében már egészségesnek mondható és jól érzi magát.
Mi a Cushing-szindróma?
A Cushing-szindróma egy ritka állapot, amely akkor fordul elő, ha hosszú ideig túl sok kortizol van a szervezetben. Valószínűleg hallottál már a kortizolról, a „stresszhormonról”; normál körülmények között a vesék tetején elhelyezkedő mellékvesék termelik, és segít a különböző testi funkciók szabályozásában, a vérnyomástól az anyagcserén át a stresszreakcióig.
A Cushing-szindrómához vezető folyamatosan magas kortizolszintnek számos oka lehet. Leggyakrabban a szintetikus kortizolt tartalmazó szteroid gyógyszerek elhúzódó használatának az eredménye. Ritka esetekben azonban az egyik mellékvesében vagy az agyalapi mirigyben lévő daganat okozhatja – ez utóbbi a Cushing-kórnak nevezett szindróma egy sajátos típusa. Bár a daganatok általában jóindulatúak vagy nem rákosak, jelenlétük miatt a szervezet túl sok kortizolt termel.
Mennyire gyakori a Cushing-szindróma, és kit érint nagyobb valószínűséggel?
Nagyobb kockázattal érinti a Cushing-szindróma azokat, akik szteroid gyógyszereket szednek, bár nem világos, hogy közülük hánynál alakul ki a betegség. Mindazonáltal az endogén Cushing-szindróma – amelyet valami a testen belül okoz – ritka, becslések szerint évente 1 millió emberből 40-70-et érint.
Gyakrabban fordul elő 30 és 50 év közötti embereknél, bár gyermekeknél is kialakulhat. Az állapot nagyobb valószínűséggel érinti a nőket, háromszor annyian érintettek, mint a férfiak. Kezelés nélkül a Cushing-szindróma súlyos szövődményekhez vezethet, például magas vérnyomáshoz, 2-es típusú cukorbetegséghez, csontritkuláshoz, sőt szívrohamhoz és szélütéshez is.