„Legyen az ételtároló és a kulacs BPA-mentes”: De mégis mi ez a vegyi anyag, és milyen előnyei vannak a BPA-mentes termékeknek?

Borítókép: „Legyen az ételtároló és a kulacs BPA-mentes”: De mégis mi ez a vegyi anyag, és milyen előnyei vannak a BPA-mentes termékeknek? Forrás: Pexels/Gustavo Fring
Ma már a csapból is az folyik bizonyos termékek kapcsán, hogy nem tartalmaznak BPA-t, de akár ránézésre is sokszor megfigyelhető (hála a terméken elhelyezett hatalmas matricának), hogy valami BPA mentes, aminek mindig nagyon örülünk. Feltéve, ha tudjuk, mégis mit jelent a BPA, és milyen előnyökkel kecsegtet az a termék, mely ettől az anyagtól mentes?

A titokzatos BPA, és ami mögötte van

A BPA (teljes tisztességes nevén Bisphenol A) egy olyan anyag, melyet széles körben használnak a műanyaggyártás területén. A biszfenol A az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyület világszerte, melyből évente több tonnát is előállítanak, és amit az 1800-as évek végén fedezett fel egy orosz származású kémikus, Alekszander Gyianyin. A BPA-t a teljesség igénye nélkül, szinte minden – műanyag érintettségű – iparágban felhasználnak, így például elektromos felszerelések, védőeszközök, dobozok, tárolóedények, italos palackok, gyermekjátékok, cumisüvegek, háztartási eszközök, csomagolóanyagok készülnek belőle, sőt, még fogtömésekbe is megtalálható egyes helyeken. A BPA átlátszó szépséget és tartósságot ad a műanyagnak, ezért is szeretik oly sokan használni, pontosabban szerették, míg ki nem derült, mennyire ártalmas az egészségre.

A tudomány mai állása szerint ugyanis a BPA rengeteg egészségügyi probléma kialakulásával összefüggésbe hozható. Az elmúlt években tanulmányok és kutatások tömkelegei bizonyították, hogy a BPA az emberi szervezetbe kerülve hormonzavarokat és később meddőséget is okozhat, de az asztmával, az allergiákkal, egyes pajzsmirigybetegségekkel és a rák kialakulásával is összefüggésbe hozták.

Forrás: Pexels/Polina Tankilevitch

Fontos, hogy a termék BPA-mentes legyen

A fentiek tükrében nagyon fontos, hogy a mindennapok során olyan termékeket válasszunk, melyek egészségünkre nem gyakorolnak káros hatást, tehát nem tartalmazzák ezt a káros vegyületet.

Ha el akarjuk kerülni a káros BPA-t, mindig figyeljük, hogy mi van az egyes termékek csomagolására, illetve etikettjére írva. Nagyon sok gyártó már feltünteti a „BPA-mentes” címkét és jelölést, ha pedig nem vagyunk biztosak az összetételben, forduljunk nyugodtan az eladókhoz, akik biztosan tudják, hogy az adott dologban van-e hasonló káros vegyület. Ha tudunk, mindig friss termékeket válasszunk, és hogyha lehet, vásároljunk tudatosan, csomagolásmentesen. Mindig vigyünk magunkkal vászontáskát, üveg tárolót a száraz árunak stb. Ezzel elkerüljük a BPA-val csomagolt termékek megvásárlását, és még ökológiai lábnyomunkat is csökkentjük. A gyerekek kapcsán pedig mindig válogassuk meg, hogy milyen termékeket veszünk számukra, akár a játékokat, akár az élelmiszereket illetően. Bár 2011-ben a gyerek cumisüvegekben az EU-ban betiltották a BPA használatát, azért számos termék még mindig tartalmazhatja a káros vegyületet, így nem árt mindig résen lenni.

Olvasd el galériánkból, mik a BPA-mentesség előnyei!