Gyorsítja az emésztést, dús hajkoronát varázsol: a csalán 8 csodás hatása a szervezetre

Borítókép: Gyorsítja az emésztést, dús hajkoronát varázsol: a csalán 8 csodás hatása a szervezetre Forrás: Celeo Sun/Pexels
A csalán egy közönséges gyomnövény, amely a mérsékelt égövi régiókban fordul elő, többek között hazánkban is. Bár kellemetlen csípéséről ismert, a csalán számos jótékony hatással is rendelkezik a szervezetre. Vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez. Az alábbiakban összegyűjtöttük, milyen jótékony hatásai lehetnek a szervezetedre!

A csalán évszázadok óta használatos a népi gyógyászatban

A csalán nem csupán kellemetlen csípéséről, de számos jótékony hatásáról is ismert. Júniusban tetőzik a szezonja, így most van a legjobb alkalom arra, hogy beilleszd ezt a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag növényt a táplálkozásodba.

A csalán nem csupán a konyhában, de a gyógyászatban is kiemelt szerepet játszik. Számos betegség megelőzésében és kezelésében nyújthat segítséget, sőt, szépségápolási célokra is kiválóan alkalmazható. Hiszen már évszázadok óta használatos a népi gyógyászatban. A rómaiak sebkezelésre, a középkori szerzetesek pedig tonizáló szerként alkalmazták. A modern kutatások megerősítették a csalán számos hagyományos gyógyászati felhasználását, és újabb hatásait is felfedezték. Ezekről majd az alábbiakban értekezünk.

Forrás: Sophia Krusniczky/Unplash
A csalán nem véletlen használatos már évszázadok óta a népi gyógyászatban.

A csalán felhasználása

A csalán felhasználásának számos módja van, hiszen frissen, szárítva vagy teaként is fogyaszthatjuk.

Frissen:

Salátákba, levesekbe, turmixokba keverhetjük. De akár pestót is készíthetünk belőle.

Szárítva:

Tea készítéséhez használhatjuk. De akár kapszulákba, étrend-kiegészítőként is szedhetjük.

Ezentúl akár hajszesz vagy krém alapanyagaként használhatjuk.

Íme a csalán jótékony hatásai!