Derékba hasító éles fájdalom? Utánajártunk az egyik legkínzóbb derékfájdalom főbb okainak és tüneteinek
A hirtelen fájdalom, amely egy hétköznapi, egészen átlagos, rossz mozdulat közben is bekövetkezhet, tényleg olyan, mint egy villámcsapás, és szinte lebénítja az embert. Pedig a lumbágó az egyik leggyakoribb a mozgásszervi megbetegedések közül, ami a 20 év 50 év közötti korosztályban minden harmadik-negyedik embert érinti.
Mitől alakul ki a lumbágó?
A derékfájdalom legfőbb oka az evolúciós fejlődésünkben keresendő. A gerinc ugyanis a négy lábon járáshoz fejlődött ki, és ahhoz, hogy az ember két lábra tudjon állni, és járni is tudjon, a gerinc szerkezetének komoly változásokon kellett átesnie. A nyaki és az ágyéki szakaszon kialakult egy-egy görbület, hogy a ránehezedő súlyt a gerinc bírni tudja, és a kettő közül az ágyéki szakasz a legsérülékenyebb. A helytelen testtartás, a sok ülőmunka és a mozgásszegény életmód mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy derékfájdalmaid legyenek.
Mik a lumbágó tünetei?
Az első és legegyértelműbb tünet, a már említett fájdalom a hát alsó részén, amitől szinte mozogni sem tudsz, de előfordulhat, hogy csak bizonyos testhelyzetekben érezheted nagyon kellemetlennek, például vonaton zötykölődés közben vagy akár köhögés hatására. Ha a fájdalom a csípőbe, a fenékbe vagy akár az egyik lábba is kisugárzik, azt hívjuk isiásznak.
Ha lumbágód van, minden korábban nagyon egyszerűnek tűnő mozdulat szinte lehetetlennek tűnni. Mint például leülni egy székre, lefeküdni a kanapéra, de akár lehajolni a földre valamiért.
Hogyan kezelheted a lumbágó tüneteit?
A legfontosabb, hogy próbálj meg pihenni, és kemény ágyon vagy kanapén egy olyan pozíciót felvenni, amely során nem érzed a fájdalmat. A háton fekvés nem jó választás, ilyenkor oldalfekvésben a legjobb pihenni, úgy, hogy közben a lábaidat fel polcolod, és a gerinc terhelését csökkented. A fájdalom mérséklésére több vény nélküli fájdalomcsillapító vagy vényköteles, háziorvos által felírható gyógyszer is alkalmas, de hosszú távon a rendszeres masszázs és gyógytorna is indokolt lehet.
Azt is fontos kiemelni, hogy derékfájdalom esetén mindenképpen jobb, ha orvoshoz fordulsz, hogy kiderüljön a fájdalom igazi oka. De abban az esetben is sürgősen keresd fel az orvosodat, ha fájdalom több napi pihentetés mellett sem múlik, magas lázad van, gyengeséget, esetleg zsibbadást érzel a lábadban, vagy a fájdalom több hét után is bizonyos mozdulat esetén kiújul.
Mit tehetsz a lumbágó ellen?
Ahogy sok más betegség esetén, a lumbágóval kapcsolatban is a legjobb a megelőzés, de ha már tapasztaltad a fent leírt panaszokat se aggódj, mert van megoldás. Ha súlyfelesleged van, rendszeres sportolással próbáld meg csökkenteni a testsúlyodat: az úszás, séta és a kerékpározás is az ajánlott sportok között szerepelnek.
Ha sok ülőmunkát végzel, figyelj arra, hogy rendszeres időközönként felállj, járj körbe, és nyújtsd ki magad, ezzel megmozgatva a gerincedet is. Ami még nagyon fontos, hogy figyelj az alvásodra, már a matrac megválasztásával is, hiszen a nem megfelelő alátámasztás nagyon sokat ronthat a gerinced állapotán.