Domonkos Fruzsina: A lány, aki kitáncolt a halál torkából
– Tökéletes családi idillben telt 2017. január 8-a. Anyukám, apukám, testvérem és egy ismerősünk volt a házunkban, beszélgettünk és óriáspalacsintát sütöttünk. A következő pillanatkép, hogy rohanunk át a szomszédhoz, ahol azonnal letusoltak hideg vízzel. Utána emlékszem a kiérkező mentőkre, és hogy megérkezünk a kórházba.
Az a robbanás örökre megváltoztatta az életemet – emlékszik vissza a szinte napra pontosan öt évvel ezelőtt történtekre Domonkos Fruzsina.
A most 17 éves szegedi lány másod-, és harmadfokú égési sérüléseket szenvedett, miután gyálaréti családi házukban egy használaton kívüli turista gázpalack felrobbant.
Fruzsina addigi életének jelentős részét a hip-hop tánc töltötte ki, amibe 8 évesen kóstolt bele. Lételeme volt a mozgás, így amikor visszanyerte az eszméletét, szinte az első gondolata az volt, hogy mikor tud visszatérni a táncparkettre.
– Hamarosan elkezdhettem a rehabilitációt, de a legegyszerűbb mozdulatok is nehezemre esetek az átélt sokk és a két hétig tartó fekvés miatt. Először csak fel szerettem volna ülni úgy, hogy nem szédülök. Miután sikerült felülnöm, majd felállnom, egy hosszabb gyógytorna időszak következett, hiszen a kezemen bőrátültetést hajtottak végre, és a friss és feszülő bőrt állandóan mozgatni és masszírozni kellett rajta.
Üres óráimban rajzoltam, írtam, tanultam, és mikor már járni is tudtam, újra elkezdtem táncolni a kórteremben – meséli Fruzsina.
A fiatal lány pozitív életszemléletének is köszönheti azt, hogy súlyos sérülései ellenére viszonylag hamar felépült, a Bethesda Gyermekkórház különböző osztályain két hónapot töltött. A baleset után négy hónappal már újra a tánciskolában volt. Az elmúlt kilenc évben ötvennél is több érmet és különdíjat zsebelt be a különböző versenyeken.
Fruzsina vidámsága és pozitív kisugárzása már rehabilitációja alatt felkeltette a kórházban a betegek lelki felépülését segítő pszichológusok és szociális segítők figyelmét. Elhívták egy nyári táborukba, ahol felvetődött, hogy jó lenne létrehozni egy olyan csapatot, akik a megégett fiataloknak nem orvosi szemszögből, hanem saját tapasztalatok alapján mesélnek a rájuk váró kihívásokról.
Az ötlet tavaly vált valósággá, amikor Fruzsina négy barátjával együtt elkészített egy kisfilmet az égéssel kapcsolatos leglényegesebb tudnivalókról.