Ezen a 6 alappilléren múlik az egészséged: ismerd meg az életmód-medicina alapelveit!

A szokások, amelyek beteggé tesznek
A modern, jóléti társadalomban már nem a fertőzések, járványok vezetnek a halálozási listák élén, hanem az olyan krónikus betegségek, amelyek nagyrészt az életmódunknak köszönhetőek. A szakértők egyre hangsúlyosabban hívják fel arra a figyelmet, hogy ez a tendencia abszolút nem szükségszerű, ugyanis a betegségek jelentős hányada megelőzhető lenne tudatos életmódváltással. Egyértelmű, hogy arra lenne elsődlegesen szükség, hogy a betegségek kezeléséről a hangsúlyt átegyük a megelőzés fontosságára és a prevencióra.
Természetesen felmerülhet a kérdés, hogy miért nem vált mégis az emberiség jelentős hányada életmódot, ha megelőzhető lenne ezáltal a korai halálozás, a komoly betegségek kialakulása. A válasz sajnos nagyon egyszerű: a kényelem és a lustaság sokkal nagyobb úr, mint az egészségünk megőrzése.
Fontos megérteni, hogy a helytelen táplálkozás, a feldolgozott ételek fogyasztása, a mozgásszegény életmód, az alváshiány és a krónikus stressz mind olyan tényezők, amelyek hosszú távon tönkre teszik az egészségünket és hozzájárulnak a krónikus, halálos betegségek kialakulásához. Az ember azonban sok esetben az azonnali kényelmét válassza inkább, mint a hosszú távú jóllétét.
Azonban még nem késő változtatni, a tudás, tudatosság birtokában kialakíthatunk olyan szokásokat, amelyek segítenek abban, hogy egészséges, tudatos életet éljünk, és elkerüljük a súlyos betegségek kialakulását.
Életmód-medicina
Az életmód-medicina egy új orvosi irányzat, amely pontosan erre a problémára keresi megoldást. Ugyanis összeköti a hagyományos orvoslást a megelőzés tudományával. A kezelés középpontjában az egészséges életmód kialakítása áll, amely kiegészíti az esetleges betegségek konkrét kezelését, illetve alternatívát nyújt azon emberek számára, akik szeretnék megelőzni a betegségek kialakulását és egészségesen élni.

A kis változtatások is sokra mennek
Amikor életmódbeli változtatásokról beszélünk nem kell arra gondolni, hogy azonnal mindent elhagyunk és mindent megvonunk magunktól. Ugyanis számos kutatás bizonyítja, hogy már kis életmódbeli változtatások is jelentős pozitív hatással lehetnek egészségünkre. Napi 3 perc intenzív mozgás javítja az inzulinérzékenységet, a megfelelő izomtömeg fenntartása pedig kulcsfontosságú az egészséges anyagcseréhez és a hosszabb élethez. Napi 10 000 lépés akár 46%-kal csökkentheti a szívroham kockázatát. Vagy például az immunrendszerünk működését 70%-ban a bélflóra befolyásolja, ezért a magas rosttartalmú étrend és a stressz csökkentése jelentősen csökkentheti például a vastagbélrák esélyét. A zöldségfogyasztás pedig a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját mérsékli. A napi 7 óránál kevesebb alvás viszont 30%-kal növeli az elhízás veszélyét, és még hosszan sorolhatnánk azokat az apró változtatásokat, amelyek segítségével hosszú távon elkerülhetők, vagy legalábbis minimalizálhatók a krónikus betegségek kialakulásai.
Fontos megérteni, hogy a változás kulcsa a lakosság tudatosságának a növelése, a rossz szokások elhagyása és az egészséges életmód kialakítása, amelyet 6 pillérre építenek fel a szakemberek. Az alábbiakban ezt a 6 szokást mutatjuk be. Nézzük is, melyek ezek!