Elkezdtél diétázni, de folyton csak ideges vagy? Íme 6 tipp a feszültségmentes fogyókúráért

Borítókép: Elkezdtél diétázni, de folyton csak ideges vagy? Íme 6 tipp a feszültségmentes fogyókúráért Forrás: Pexels/Andrea Piacquadio
Ha az ember elkezd fogyókúrázni, sokszor azon kapja magát, hogy a kilók megindulásával egyenesen arányosan elkezd egyre jobban stresszelni és jóval feszültebb lesz a szokásosnál. De mi állhat a fogyókúra alatti idegesség hátterében és hogyan enyhíthetjük a panaszokat?

Diétázni nem egyszerű dolog, ezt aláírjuk, hiszen az addigi megszokott élelmiszerekről, étrendről és szokásokról lemondva hatalmas áldozatokat hozunk annak érdekében, hogy vékonyabbak és izmosabbak legyünk. Ez pedig nem csupán testünk változásával járhat együtt, hanem pszichésen is megviselheti az embert. Kellő információ és alapos felkészültség hiányában pedig a diéták és fogyókúrák akár mentális egészségünkre is hatással lehetnek, és amennyi hasznos eredményt elérhetünk a testünk tekintetében, annyi mentális problémával találhatjuk szemben magunkat.

Miért vagyunk ingerlékenyek a fogyókúra alatt?

A fogyókúra alatti hangulatingadozás és feszültség természetesen elsősorban a szokások megváltozása miatt következik be. Gondoljunk csak bele: az addig megszokott reggeli croissant vagy az esti giga szendvicset felváltja a jóval kalóriaszegényebb táplálkozás, és ilyenkor az ember olyanná válik, mint amikor egy gyerektől elveszik a kedvenc játékát vagy korlátozzák a használatát. Ingerültek leszünk, nem a megszokott ütemben halad az életünk, a mindennapok gyors körforgása hirtelen lelassul, és a diétával eltöltött napok rendkívül lassan cammognak egymás után.

Az alacsony szénhidráttartalmú diéták hangulatingadozáshoz és túlzásba vitt értékek esetén akár rossz közérzethez és depresszióhoz is vezethetnek. A fogyókúra alatti stressz összefügg a szervezet változásaival, a tápanyag-egyensúly megváltozásával, egyes élelmiszerek elhagyásával és egyes esetekben a hormonok felborulásával is.

Forrás: Unsplash/Alan Ko

A koplalás egyenes út a totális feszültséghez

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a fogyókúrát egyenlővé teszik azzal, hogy akkor koplalni kell és szinte nulla tápanyagot visznek be a szervezetükbe. A koplalással azonban kiéheztetjük a szervezetet, még több zsírt fog elraktározni, visszatartja a tápanyagokat, mellyel azt eredményezhetjük, hogy a felesleges kilók rajtunk maradnak. Ha pedig a szervezetünk nem jut megfelelő mennyiségű tápanyaghoz, enerváltak leszünk, hamarabb elfáradunk, energiakészleteink kimerülnek, álmossá és depresszióssá válhatunk. Ez pedig mind-mind felgyülemlett feszültséget eredményez és ilyenkor harapóssá, ingerlékennyé és konfliktuskeresővé válhatunk, ami pedig senkinek sem válik előnyére. Sem a diétázónak, sem a környezetének.

Az egyhangú étkezés szintén csak ront a helyzeten, és a fogyni kívánók gyakran azt gondolják, a párolt köret és saláta, illetve natúr hús kombinációval bombasztikus eredményeket lehet elérni. Igen, valóban beindul ettől a fogyás, azonban ez az egyhangú étkezés ideig-óráig tartható csak, és az ember pár nap után arra lesz figyelmes, hogy megundorodik a szóban forgó ételektől, ami szintén a hangulat romlásával és az ingerlékenység fokozódásával járhat. Néhány okos praktikával elkerülhetjük a fogyókúrák következtében kialakult feszültséget és úrrá lehetünk a helyzeten.

Olvasd el galériánkból, mit tehetsz azért, hogy elkerüld a diéta alatti stresszhelyzeteket és a benned felgyülemlett feszültséget!