Barnás foltok vannak a bőrödön? Így csökkentsd a hiperpigmentáció zavaró tüneteit!

Borítókép: Barnás foltok vannak a bőrödön? Így csökkentsd a hiperpigmentáció zavaró tüneteit! Forrás: Unsplash/Freestocks
Bár a hiperpigmentáció egy egyébként ártalmatlan dolog, mégis, az arra hajlamosaknál számos zavaró esztétikai problémát okozhat, mely a mindennapok körforgására jócskán rányomhatja a bélyegét.

Mi is az a hiperpigmentáció?

A hiperpigmentáció során a bőr egyes helyeken más színűvé változik, hiszen a jelenség sötétebb foltokat eredményez. Akkor fordul elő, amikor a bőr felesleges melanint (a melanin természetes pigmentként adja bőrünk általános színét) termel, tehát sokkal többet, mint kellene. Azoknál a társadalmaknál, ahol jellemzőbb a sötétebb bőrszín, nagyobb gyakorisággal fordul elő a probléma, hiszen a sötétebb bőrtónusok és árnyalatok önmagukban is magasabb melanintartalmat eredményeznek.

A hiperpigmentáció okozta bőrszínelváltozás a világosabbtól az egészen sötét árnyalatokig is terjedhet, és mérete is egyénenként eltérhet. Vannak, akiknek apróbb pöttyök formájában jelentkezik, míg mások nagyobb kiterjedésű sötétebb foltokat vélhetnek felfedezni a bőrükön. Az egyenetlen bőrpigmentáció a test bármely területén megjelenhet, de leggyakoribb az arcon és a kézen való kialakulása.

Mi okozhatja a jelenséget?

Hiperpigmentációt számos dolog okozhat, hiszen a befolyásoló tényezők listája igen hosszú. A sötétebb foltok örökletesek is lehetnek, tehát a genetikának igen jelentős szerepe van a kialakulásukban, de egyes gyógyszerek mellékhatásaiként, illetve bizonyos szépészeti beavatkozások pl. kozmetikai vagy kémiai hámlasztás is befolyásoló tényező lehet. Az extra pigment termelődés olykor súlyosabb betegségeket is magában rejthet pl. Addison-kór vagy gyomor- és bélrendszeri megbetegedések, esetleg autoimmun betegségek, ám ez szerencsére azért ritkábban fordul elő.

Forrás: Unsplash/ Cheyenne Doig

A hiperpigmentáció leggyakrabban az öregedési folyamatokkal függ össze, illetve a napsugárzás hatására is könnyedén kialakulhat, sőt, a hormonok és egyes gyulladások eredményeképpen is megjelenhetnek a test különböző területein ezek a sötét színű foltok. A napfoltok a káros UV-sugárzás következményeképpen alakulnak ki, kitéve a bőr egészséges sejtjeit a szabadgyökök káros hatásának és az oxidatív stressznek. Ha védelem nélkül túl sokat tartózkodunk a napon, felgyorsíthatjuk a melanin és a barnás foltok termelődését.

40-45 éves kortól a bőr jelentős változásokon megy keresztül, megkezdődnek a természetes öregedési folyamatok, a bőrsejtek károsodása és a melanociták anyagcseréjének változása, mely szintén generálhat hiperpigmentációt. Csakúgy, mint a hormonális változások, melyek közé sorolhatók a terhesség során kialakult bőrszín-elváltozások, illetve egyes hormontartalmú gyógyszerek pl. fogamzásgátlók szedése, amik a hormonháztartás felborulásához, ezáltal sötétebb bőrfoltok kialakulásához vezethetnek. Ennek oka, hogy a női nemi hormonok, azaz a progeszteron és az ösztrogén serkentik a bőrhibák és a sötét foltok, illetve a melanin termelődését.

Hiperpigmentáció bizonyos akut bőrproblémák és gyulladások miatt is lehetséges, hiszen egyes fertőzések, rovarcsípések, elkapart és rosszul kezelt pattanások vagy a helytelen borotválkozás következtében kialakult bőrsérülések után is megjelenhetnek maradandó foltok a kérdéses területeken.

Az öregségi foltokat, a májfoltokat, a szoláris lentigót, a melazmát és egyéb típusait a hiperpigmentációnak szerencsére számos módon kezelhetjük, akár otthon is, házilag!

Olvasd el galériánkból, hogyan lehetséges a hiperpigmentáció esztétikai tüneteinek csökkentése!