Íme 8 tünet, amely cöliákiára, vagyis lisztérzékenységre utalhat: a hangulatingadozások, sőt a gyakran jelentkező migrén is árulkodó jel lehet!

Borítókép: Íme 8 tünet, amely cöliákiára, vagyis lisztérzékenységre utalhat: a hangulatingadozások, sőt a gyakran jelentkező migrén is árulkodó jel lehet! Forrás: Polina Zimmerman/Pexels
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a lisztérzékenység, különösen annak legsúlyosabb formája, a cöliákia, egyre több embert érint világszerte, azonban a tüneteket gyakran elbagatellizálják, így észrevétlen és kezeletlen marad a probléma. Ez az autoimmun betegség alapvetően abban gyökerezik, hogy a szervezet immunrendszere túlzottan reagál a gluténre, arra a fehérjére, mely a búzában, árpában és rozsban található. Ez a reakció a vékonybél nyálkahártyájának károsodásához vezet, ami hosszú távon komoly tápanyaghiányokat és súlyos szövődményeket idézhet elő. Természetesen a szervezetünk ebben az esetben is figyelmeztet, hogy valami nincsen rendben, számos tünet formájában. Az alábbiakban ezeket gyűjtöttük össze!

Mi az a cöliákia?

Alapvetően a gluténérzékenység, lisztérzékenység egy gyűjtőfogalom, amely több, a gluténhez köthető állapotot is magába foglalhat. Ezek közül a legismertebb és legkomolyabb a cöliákia, de ide tartozik a nem cöliákiás gluténérzékenység és a búzaallergia is. A lisztérzékenység név némiképp félrevezető, mert az érzékenységet okozó anyag, a glutén nem kizárólag a búzalisztben fordul elő. Jelen cikkben a cöliákiával foglalkozunk.

Amikor egy cöliákiás személy glutént fogyaszt, az immunrendszere tévesen támadja meg a vékonybél saját szöveteit. Ez krónikus gyulladáshoz és a bélbolyhok károsodásához, sorvadásához vezet. A bélbolyhok pusztulása pedig drasztikusan csökkenti a vékonybél felszívó felületét, ami súlyos tápanyag-felszívódási zavarokhoz vezet. Ennek következtében a szervezet nem tudja megfelelően felvenni a vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb tápanyagokat, ami számos tünetet és hosszú távú szövődményt okozhat, mint például: vérszegénység, csontritkulás, neurológiai problémák, meddőség, daganatok kockázatának növekedése.

Fontos megérteni, hogy ennek az állapotnak számos tünete lehet, ez sok esetben egyénenként eltérő. Míg egyes érintetteknél a klasszikus emésztőrendszeri panaszok dominálnak, mint a puffadás, hasmenés, székrekedés és hasi fájdalom. Másoknál sokkal általánosabb tünetek jelentkeznek, mint például a krónikus fáradtság, hangulatzavarok, hajhullás. Különösen alattomos a „csendes cöliákia”, ahol a látványos emésztési problémák hiányoznak, így a betegség felismerése és diagnosztizálása jelentősen késhet, ami alatt az állapot fokozatosan romlik.

Forrás: Sora Shimazaki/Pexels

Ugyan a cöliákia pontos okai még kutatás tárgyát képezik, de bizonyítottan szerepet játszik benne a genetikai hajlam, a környezeti tényezők és az immunrendszer működésének zavara. Fontos megérteni, hogy a mielőbbi diagnosztizálása létfontosságú, hiszen hosszú távon nagyon komoly betegségek kialakulásában is szerepet játszhat. Az alábbiakban összegyűjtöttük a cöliákia leggyakoribb tüneteit. Amennyiben ezeket tapasztalod, fordulj szakemberhez.

Íme a cöliákia leggyakoribb jelei!

Az alábbiakban azt is eláruljuk, hogy ha gluténérzékenységre gyanakodsz, miért fontos, hogy kivizsgáltasd a problémát! Bizony, ha nem ez a problémád, nem érdemes ilyen diétához folyamodnod!