A szülő nők majdnem felét érinti ez a súlyos probléma: merjünk beszélni az inkontinenciáról
Valójában nagyon gyakori, hogy a szülést követően a nők egy igen jelentős része vizelet-visszatartási problémákkal szembesül. A probléma pedig abban gyökeredzik, hogy ezen nők, csak kevés százaléka jut el odáig, hogy problémájával orvoshoz forduljon, hiszen abszolút tabutémaként tekint erre a tünetre. Pedig a statisztikák szerint a terhesség alatt, illetve a szülést követően 10-ből 4 nő tapasztal ilyen jellegű problémákat, vagyis majdnem a szülő nők felénél beszélhetünk ilyesfajta kellemetlenségről.
Fontos tudni, hogy az inkontinenciának több típusa is létezik, ezeket pedig három csoportra osztjuk:
- Stressz inkontinencia: hirtelen megnövekedett hasi nyomás hatására jelentkezik.
- Sürgősségi inkontinencia: hirtelen, uralhatatlan vizelési inger, melyet általában lehetetlen kordában tartani.
- Kevert inkontinencia: a stressz és a sürgősségi inkontinencia keveréke.
Amikor szülés utáni inkontinenciáról beszélünk, akkor az elsősorban a stressz alapú típusra vonatkoztatható, bár előfordulhat bármely jelentkezése. Ennek különös jellegzetessége, hogy a probléma nevetés, köhögés, tüsszögés, esetleg ugrás során merül fel, miután ezt követően nyomás kerül a húgyhólyagra és azon izmokra, melyek szabályozzák a vizelet visszatartását.
Milyen tényezők befolyásolják az inkontinencia kialakulását?
Fontos kihangsúlyozni, hogy háromszor gyakrabban tapasztalható azon nők esetében e probléma, akik már a várandósság előtt is tapasztaltak ilyesfajta tüneteket. Továbbá 50 százalékkal magasabb azoknál a nőknél ennek az esélye, akik hüvelyi úton szülnek.
Emellett a következő tényezők is hatalmas szerepet játszanak az inkontinencia kialakulásában:
- túlsúly
- korábbi terhesség
- többes terhesség
- nehéz szülés
- vákumos szülés
- dohányzás
- genetikai adottságok
Miért nő meg a kockázata az inkontinencia jelentkezésének a terhességet követően?
Érdemes kihangsúlyozni azt, hogy ez a probléma igen gyakran jelentkezik a terhes és szülés után lévő nők esetében, azonban ez általában a regeneráció során abszolút helyreáll. Az ok pedig abban keresendő, hogy a terhesség alatt olyan hormonok termelődnek a szervezetben, melyek képesek gyengíteni a medencefenék izmait, ezáltal a hólyagot is. Ezentúl nehezebb szülés után előfordulhat, hogy a medencefenék izmai, illetve a húgyhólyag idegei károsodnak. Az inkontinencia súlyossága abszolút egyénfüggő, és az egészen kis mértékű szivárgástól kezdődően egészen a a hólyagszabályozás képességének az elvesztéséig terjedhet a probléma.
Ezentúl fontos figyelembe venni, hogy azoknak, akiknek a terhesség előtt is voltak ilyesfajta problémái, illetve akiknél hosszas vajúdás, vagy nehéz szülés állt fenn, sokkal valószínűbb, hogy jelentkezik az adott probléma.
Hogyan lehet megelőzni az inkontinencia kialakulását?
Alapvetően az elsődleges segítség az, ha már a szülést megelőzően megpróbáljuk a medencefenék izmait erősíteni, mely a szülést követően is hatalmas előnynek bizonyul.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Amennyiben kizárólag pár hétig áll fenn az adott probléma, akkor még normális mértékről beszélünk, amely minden bizonnyal a szervezet regenerálódásával helyreáll. Azonban abban az esetben, ha ez nem történik meg, és a szülést követően 6 hétig még fennáll a panasz, akkor bizony érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni. Azonban a kezelést illetően abszolút egyéni preferenciák alapján döntik el a módot, ugyanis az függ az inkontinencia mértékétől és az adottságoktól is.
Azonban annyi bizonyos, hogy némely életmódbeli változtatások során jelentős javulás állhat be. Többek között olyan tanácsokat szoktak adni, minthogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszanak, igyekezzenek egészséges súlyban maradni, esetleges hagyják el a káros szenvedélyeket, továbbá az egészséges, rostban gazdag étkezés, és rendszeres intimtorna is javasolt. Ezentúl léteznek gyógyszeres kezelések is, illetve akár műtéttel is helyrehozható a probléma.