A korai demencia 10 kockázati tényezője: meglepő, de szívproblémák és az alacsony iskolázottság is hozzájárulhat a kialakulásához

A demencia kialakulásának legfőbb okai
A legújabb kutatások rávilágítottak arra, hogy a genetikán túl számos életmódbeli tényező is összefüggésbe hozható a demencia kialakulásával. Egy nemzetközi kutatócsoport több mint 350 ezer 65 év alatti ember egészségügyi adatait elemezve azonosította a legfontosabb kockázati tényezőket.
Megfigyelhető, hogy a fiatalon kezdődő demencia is egyre nagyobb problémát okoz, így a kutatók utánajártak annak, hogy ez valóban csak a genetikával köthető össze, vagy a háttérben igenis állhatnak olyan kockázati tényezők, amelyek az életmóddal és egészséggel állnak összefüggésben. Az eredmények egyértelműen rávilágítottak arra, hogy nem kizárólag genetikai problémáról beszélünk, ugyanis számos egészségügyi és életmóddal kapcsolatos tényező köthető az adott betegséghez. Ez pedig abszolút jó hír, ugyanis azt jelenti, hogy a tudatos megelőzésre is van lehetőség.
Ami pedig különösen érdekes, hogy nem csak a fizikai tényezők jelentenek komoly kockázati tényezőt, ugyanis a mentális egészségnek is óriási szerepe van az adott kérdésben. A krónikus stressz, a magány, a depresszió, mind növelheti a kockázatot. Így elengedhetetlen, hogy erre is nagy hangsúlyt fektessünk.

Tehetünk a demencia ellen
Összeségében a kutatás abszolút jó hírrel szolgált, ugyanis egyértelműen rámutat arra, hogy tehetünk a demencia ellen, ha odafigyelünk azokra a tényezőkre, amelyek növelik a kockázatot. Természetesen fontos a genetikai hajlam, de szükséges megérteni, hogy a legtöbb betegség nagyon nagy százalékban függ az életmódunktól. Amennyiben tudatosan törekszünk arra, hogy egészségesen étkezzünk, elengedőt mozogjunk, mentálisan egészségesek legyünk és törődjünk az egészségünkkel, akkor egyértelműen hozzájárulhatunk a megelőzéshez.
Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen tényezők járulhatnak hozzá a demencia kialakulásához. Mutatjuk is, melyek ezek!