Tényleg használ a tejföl? Mutatjuk, mi a legjobb a gyerekek leégett bőrére

Borítókép: Tényleg használ a tejföl? Mutatjuk, mi a legjobb a gyerekek leégett bőrére Forrás: Kampus Production / Pexels
A napégés a leggyakoribb nyári „baleset“, ami a gyerekekkel megeshet, és ilyenkor sokan házi gyógymódként tejfölt kennek a kicsik bőrére. De valójában segíti a bőr regenerálódását a tejföl, vagy csak városi legendáról van szó, és jobban járunk speciális testápolókkal? Utánajártunk!

Azt manapság már senkinek nem kell mondani, hogy az erős napsugárzás mennyire káros hatással van a bőrünkre. Azt is szinte mindenki tudja, hogy különösen a gyerekek és kisbabák bőrére kell vigyázni, hiszen az ő kültakarójuk még sokkal sérülékenyebb, ezért könnyebben lepirulnak, és egy-egy leégés emlékét bizony örökre megőrizik a bőrsejtek. Így is megtörténhet azonban, hogy már csak későn vesszük észre a bajt, mert például elfelejtettük medencézés után újrakrémezni őket, vagy nem gondoltunk rá, hogy felhős időben is támadhatnak az UV-sugarak.

Forrás: ytrust lllllll / Pexels
Nem elég a nap elején bekenni a gyerekeket fényvédővel, hanem legalább 2-3 óránként meg kell ismételni.

Hasznos tanácsok leégés esetére

Először is vizsgáljuk meg gyorsan, hogy a bőrpíron kívül észlelünk-e más tünetet! Ha ugyanis hólyagok jelennek meg a bőrön, akkor orvosi ellátás javasolt. Szintén azonnal menjünk kórházba vagy ügyeletre, ha a napégés mellett más panaszok is jelentkeznek (például hányás, fejfájás, szédülés, kábultság, magas pulzus, láz), mert ezek napszúrásra vagy hőgutára utalnak. Ha viszont „csak“ annyiról van szó, hogy piros a bőr, hűtéssel, majd megfelelő hidratálással segíthetünk.

A hideg vizes zuhany vagy borogatás azért jó, mert visszahűti a túlhevült bőrszöveteket, a hideg érzet fájdalomcsillapító hatású. De nem szabad sokáig áztatni, mert a víz kiszárítja, ami ront a bőr állapotán. A második lépés ezek után a hidratálás és a regeneráció elősegítése. A nagymamáinktól „örökölt“ hagyomány szerint erre tökéletes a tejföl, mert hűsít és a benne található probiotikumok és zsírok ápolják a bőrt. Nos, a hűsítő hatás stimmel, hiszen a tejfölt a hűtőben tároljuk, és tényleg jó adag probiotikumot, fehérjéket és különféle zsírsavakat tartalmaz, de ezeket a leégett bőr nem tudja hasznosítani. A tejföl tehát csak átmenetileg kelti a hidratáltság érzetét, sőt bőrgyógyászok szerint káros is lehet, mert megakadályozza a bőr szellőzését.

Forrás: Hai Baron / Pixabay
A legtöbb gyerek nem a strandon vagy vízparton ég le, hanem a játszótéren vagy kiránduláson.

Tejföl helyett

A korszerű napozás utáni testápolók ezzel szemben olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek csökkentik a napégés miatti gyulladást, gondoskodnak a megfelelő hidratálásról, és segítenek helyreállítani az egészséges bőrszerkezetet. Nagyon fontos, hogy leégés esetén legalább egy héting kenegessük vele a gyerekek bőrét, laza, pamutból készült ruházatot adjunk rájuk, és kerüljük a napsütést, hiszen a bőr ilyenkor extra érzékeny.

Az alábbi galériában összeszedtük a legjobb napozás utáni kozmetikumokat, amelyek azonnal enyhülést hoznak a leégett bőr számára: