A stroke jeleit nem érdemes félvállról venni: Ezekre a kockázati tényezőkre különösen oda kell figyelnünk nőként

Borítókép: A stroke jeleit nem érdemes félvállról venni: Ezekre a kockázati tényezőkre különösen oda kell figyelnünk nőként Forrás: Unsplash/Pringly
Éves szinten rengeteg embert érint az akut agyi érkatasztrófa, vagyis a kialakuló agyérgörcs, a stroke. Szakemberek nem győzik hangsúlyozni, mennyire fontos odafigyelni önmagunkra és egészségesen élni, hogy mindezt elkerülhessük. Ugyanis, minél több kockázati tényező halmozódik fel egyszerre, annál nagyobb valószínűséggel alakul ki ez a probléma, mely manapság sajnos már nem csak az idősek betegsége.

Való igaz, hogy a stroke kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával párhuzamosan nő, ám azt kell mondjuk, sajnos manapság már nem csak az idősek körében gyakori az agy vérellátási problémáinak következtében kialakuló működészavar, hiszen a fiatalabb korosztály tekintetében is előfordulhat.

Hogyha az agyi régió vérátáramlása valamilyen okból kifolyólag csökken, a szövetek oxigén- és tápanyagellátása akadályozottá válik vagy megszakad, és az agy ereiben való akadály létrejöttének következtében stroke alakul ki. Mivel ez a betegség a második leggyakoribb halálok a szívbetegségek után, rettentő fontos a megelőzés, és az, hogy odafigyeljünk a testünk jelzéseire. A stroke fenyegető tünete lehet az eszméletvesztés, a zavart állapot, a különböző beszédproblémák, a kettős látás, a szédülés és a fejfájás. A hajlamosító tényezők között pedig a mozgásszegény és egészségtelen ételmódot, a cukorbetegséget és a magas vérnyomással járó állapotokat tartjuk számon. Sajnos a stroke nőknél is ugyanolyan arányban fordul elő, mint a férfiaknál.

Forrás: Unsplash/Lance Reis

Nőként a kockázati tényezők még veszélyesebbek

Ahhoz azonban, hogy nőként megelőzzük bajt és csökkentsük az első agyvérzés kockázatát, többet kell tennünk a jól ismert táplálkozási stratégiáknál, az egészséges életmódnál vagy éppen a dohányzás elkerülésénél. Szakemberek szerint a szélütés és a stroke okozta halálozás csökkentésének leghatékonyabb módja az első stroke megelőzése, amelyet elsődleges megelőzésnek neveznek. Nekünk, nőknek sajnos egyedi kockázati tényezőkkel is szembesülnünk kell, hiszen a fogamzásgátlók szedése, a változókor és a terhesség (különösen a fiatalok körében) hozzájárulhat a stroke kialakulásához.

Természetesen attól, hogy terhesek voltunk vagy vagyunk, és beszedtünk már két levél fogamzásgátlót, nyilvánvalóan nem kapunk egyből stroke-t, de szakemberek felhívják a figyelmet a nőkhöz kapcsolható hajlamosító és kockázati tényezőkre, melyekbe ezek is beletartoznak bizonyos formában. Orvosok ezért úgy vélik, minden nőnek kiemelten fontos tudnia és megismerni a stroke megelőzésére vonatkozó konkrét iránymutatásokat, hiszen lehet, hogy éppen egészségesen táplálkozunk, de fogalmunk sincsen, hogy a szervezetünk és a testünk működését befolyásoló – női léthez köthető dolgok mekkora mértékben játszanak szerepet ennek az idegpályákat érintő betegségnek a kialakulásában. Egészségünk megőrzése érdekében pedig igenis mérlegelni kell bizonyos tényezőket, amik női mivoltunkhoz kapcsolódnak.

Ismerd meg galériánkból, milyen kockázati tényezői lehetnek az agyi érkatasztrófának!