Kiváló az emésztésnek és a bőrnek, védi a szemet és még az íze is mennyei: a sütőtök áldásos hatásai

Borítókép: Kiváló az emésztésnek és a bőrnek, védi a szemet és még az íze is mennyei: a sütőtök áldásos hatásai Forrás: Pexles/Nataliya Vaitkevich
Az ősz közkedvelt finomsága az ízletes sütőtök, mely mennyei illatával és édes ízével hívogat mindenkit a konyhába. Számos főétel alapanyaga, süteményt is készíthetünk belőle, a latték népszerű ízesítője, de önmagában, megsütve is nagyon finom. Íme a csodás sütőtök jótékony hatásai.

A téli töknek is nevezett sütőtök elnevezést hazánkban arra a tökre mondják, melyet édes íze miatt fogyasztunk, de sokan talán nem is tudják, hogy ez a kifejezés igazából rengeteg fajtát magába ölel, hiszen ide sorolható minden, hosszú tenyészidejű tök, melyet nem gazdasági célra takarítanak be, és hosszú elállása miatt télen is kiválóan alkalmas a fogyasztásra. Magyarországon a leghíresebb és legnagyobb sütőtöktermesztő vidék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében található.

Hogyan készíthetünk mennyei sütőtököt a sütőben?

Bár elég kézenfekvőnek tűnik elsőre, mégis, az igazi, finom sütőtök elkészítése több meghatározó tényezőn is múlik. Első körben nagyon fontos, hogy mindig egy nagyobb, éles késsel induljunk neki a dolgoknak, hiszen rettentő kemény a héja, ezért igényli az éles konyhai szerszámot. Az alapos mosás mindig fő mozzanatot kell képezzen, hiszen úgy a legfinomabb, ha héjával együtt toljuk be a sütőbe, sőt, érdemes a magjait is benne hagyni, ugyanis illóolajai ekkor érvényesülnek a legjobban, ha a magok is benne maradnak. Érdemes tudni, hogy a sütőtök magjai nem egyenlőek a hagyományos tök magjaival, tehát ezek nem a klasszikus értelemben vett tökmagok, de ettől még ugyanolyan finomak megsütve. Cikkezzük fel a sütőtököt, majd tegyük őket egy sütőpapírral bélelt tepsibe, és 200 fokon, körülbelül 50-60 perc alatt máris megsül, és már fogyaszthatjuk is a mézédes csemegét.

Forrás: Unsplash/Aneta Pawlik

Egy kis sütőtöktörténelem

Ennek az ízletes zöldségnek az őshazájaként többféle régiót említenek, hiszen míg egyesek szerint Észak-Amerikából származik, addig mások úgy vélik, inkább a déli régiókból érkezett a világ számos pontjára. Az amerikai őslakosok sült, főtt és szárított formában is felhasználták élelemként, de a textiliparban és az orvoslás területén is nagy népszerűségnek örvendett.

Európába a sütőtököt a spanyol hódítók hozták először magja által, Magyarországon pedig a 19. században vált igazán híressé. Az első világháborúban szinte mindenki ette, és a paraszti gazdálkodásnak, illetve a földművelésnek fő ágazatává vált, majd később népszerűsége kicsit alább hagyott, de napjainkban ismét reneszánszát éli, hiszen szeptembertől egészen az újév hűvös hónapjaiig minden zöldséges és élelmiszerbolt polcán bőven megtalálható.

Az októberi szezon közkedvelt ünnepeként a halloween is a tökökhöz köthető, ám jó tudni, hogy a több mint 900 fajta tökből a dekorációs célokat szolgáló halloween tök egyáltalán nem azonos a fogyasztásra alkalmas, ízletes sütőtökkel. Általában sokkal keményebb állag, ízetlen aroma és más forma jellemzi, ezért a tök felhasználásának célját figyelembe véve mindig érdemes megnézni a boltok polcain, melyik változatot visszük haza magunkkal.

Olvasd el galériánkból, melyek a finom sütőtök jótékony hatásai!