8 ok, ami a szájszárazság mögött állhat: akár nagyon komoly betegségeket is jelezhet
A szájszárazság oka lehet egyszerű dehidratáció, ám krónikus formájában gyakran mélyebb okokra utal. A nyálnak ugyanis nemcsak nedvesítő szerepe van, hanem fontos szerepet játszik a szájüreg védelmében is. A nyál segít semlegesíteni a baktériumok által termelt savakat, kimossa az ételmaradékokat, és elősegíti az emésztést. Ha a nyáltermelés csökken, a szájüreg védtelenné válik a fertőzésekkel szemben, és fokozottan ki van téve veszélynek.
A szájszárazság hátterében álló betegségek igen sokfélék lehetnek. Gyakori ok lehet a cukorbetegség, amikor a magas vércukorszint számos szövődményt okozhat, köztük a szájszárazságot is. Ezentúl az autoimmun betegségek szintén gyakori kiváltó okok. Ezekben az állapotokban az immunrendszer tévesen támadja meg a saját szerveket, így a nyálmirigyeket is. A szájszárazság kialakulásában szerepet játszhatnak még a hormonális változások, bizonyos gyógyszerek szedése, valamint a fej- és nyakrész sugárterápiája is.
Fontos megjegyezni, hogy a szájszárazság nem mindig önálló betegség, hanem más betegségek tünete lehet. Ezért, ha tartósan fennálló szájszárazsággal küzdesz, mindenképpen fordulj orvoshoz. A pontos diagnózis felállítása és a megfelelő kezelés elkezdése elengedhetetlen a szájszárazság okozta kellemetlenségek enyhítéséhez és a mögöttes betegség sikeres kezeléséhez. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen betegségek, okok állhatnak a szájszárazság hátterében. Mutatjuk is, melyek ezek!