Ez történik a testeddel, ha felhagysz az alkohollal
Karácsonykor tojáslikőrt kortyolgatunk, szilveszterkor pezsgőt, de az évzáró munkahelyi bulikon és családi vendégségeken is gyakran fogynak a különböző alkoholos italok. Valahogy az ünneplés szorosan összekapcsolódik az ivászattal, ami érthető, hiszen az alkohol bizonyos mértékig általában feldobja a hangulatot. Nagy kár, hogy a testünkre borzasztóan káros hatással van, és rossz hír, hogy a mértékletes fogyasztása is. Márpedig a statisztikák szerint egyre kevésbé tudunk mértéket tartani: egy tanulmány kimutatta, hogy 1990 és 2017 között 70%-kal több ital csúszott le az emberek torkán. Annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az alkoholt az 1-es kategóriájú karcinogének közé sorolta, vagyis olyan súlyosan rákkeltő anyagnak számít, mint az azbeszt vagy a dohány.
Honnan ered a száraz január?
A másnaposság tehát a legkisebb probléma, amivel szembe kell néznünk, ha túl sokat iszogatunk. Az alkohol testünkre való hatását leginkább akkor érezhetjük, ha teljesen kiiktatjuk az életünkből. Így tett Emily Robinson, egy angol nő, aki 2011 januárjában úgy döntött, egy hónapig nem iszik alkoholt, hogy jobban fel tudjon készülni az előtte álló félmaratonfutásra. Azt tapasztalta, hogy sokkal több energiája lett, jobban teljesített, alvásproblémái megszűntek, pedig korábban sem bulizott minden nap több pohárkával. Egy évvel később csatlakozott az Alcohol Change UK nevű szervezethez, elkezdte megosztani a tapasztalatait, 2013-ban pedig az ő kezdeményezésére indult el a Dry January, vagyis száraz január mozgalom, amihez ma már évente világszerte milliók csatlakoznak.
A száraz január lényege, hogy egy hónapig egyáltalán nem szabad alkoholt fogyasztani, de ennek nem lehet az az ára, hogy kevesebbet járunk társaságba. Tehát az alkoholról nem úgy kell lemondani, hogy egy hónapig nem megyünk vendégségbe, nem ülünk be sehova a barátainkkal stb. A száraz január során a résztvevők igyekeznek felfedezni a különböző programokat alkohol nélkül, miközben a szervezetük is fellélegzik egy kicsit. Aki pedig végigcsinálja a száraz januárt, többségében az év további részében is kevesebb alkoholt fogyaszt a felmérések szerint.