8 szénhidrátdús, ám mégis extra egészséges étel, melyet fogyaszthatsz, de csak mértékkel!
Szegény szénhidrátokkal hajlamosak vagyunk úgy bánni, mintha magától az ördögtől származnának, és túlmisztifikáljuk őket olyan bűnös élvezetekként, melyek az egészségünket egyből gallyra vágják, ha fogyasztjuk őket. Az utóbbi években, ahogy egyre inkább felértékelődött az egészséges életmód és táplálkozás, a szénhidrátok nagyon rossz hírnevet szereztek maguknak. Pedig minden jóravaló diétázó, fogyókúrázó, és még az egészséges életmód híveinek is tudnia kell, hogy ezek a tápanyagok ugyanolyan fontosak a szervezetünk működése szempontjából, mint például a fehérjék vagy a rostok. Sőt, tovább megyünk, vannak olyan ételek, melyek annak ellenére, hogy dúskálnak szénhidrátokban, ultra egészségesnek számítanak.
Akkor most jó a szénhidrát vagy sem?
Persze, hogy jó. A hangsúly nem a létjogosultságának boncolgatásán van, hanem a bevitt mennyiségén, illetve az egyes fajtáinak megkülönböztetésén. Sok olyan étel van, ami szénhidrátban gazdag, mégis áldásos hatással van a szervezetünkre. Persze itt nem az ultrafeldolgozott termékekről beszélünk, melyek több ponton is károsak a szervezetre nézve, hiszen számos egészségügyi gondhoz vezethetnek, a súlygyarapodásról és a zsírpárnák megjelenéséről nem is beszélve. Értelemszerűen a fánkocskák, sütik, szénhidrátban és cukorban gazdag péksütemények, kekszek és társaik egyértelműen tiltólistásak, ha az egészségünk a tét, illetve el akarjuk kerülni az úszógumik megjelenését. És hát a zsírban, illetve bő olajban sült ételektől is el kellene búcsúzni.
Attól, hogy egy étel magas szénhidráttartalommal bír, még lehet egészséges, ezen kívül fontos energia- és tápanyagforrás egyben. A szénhidrátoknak a napi energiabevitelünk kb. 45-60%-át kell kitenne, persze ez a mennyiség testsúlytól, elérendő céltól (pl. fogyás) és egyéni preferenciáktól is függ. Nem mindegy, milyen szénhidrátokról beszélünk az étkezés során, hiszen míg az egyszerű szénhidrátok sok cukrot és kevés értékes anyagot tartalmaznak, addig az összetettek hosszú időre képesek feltölteni, és jótékony hatással vannak az egészségünkre. Nos leginkább ezeket kellene fogyasztani, és beépíteni az étrendünkbe, hiszen általuk hozzájárulhatunk az egészséges bélmikrobiomhoz és még a teltségérzésünket is hosszútávon biztosíthatjuk velük. A következő fontos tényező, amit át kell gondoljunk, a mennyiség. Hiszen attól, hogy egyes szénhidrátok egészségesebbek, még nem feltétlen kell egész nap ezekkel tömni magunkat, mivel helyet kell hagyjunk a többi tápanyagnak is – így például a fehérjéknek és a zsíroknak is.