Tényleg rákkeltő az airfryer, mi az igazság? Íme, a tudományos magyarázat

Borítókép: Tényleg rákkeltő az airfryer, mi az igazság? Íme, a tudományos magyarázat Forrás: arina-habich/Envato
Az airfryer az elmúlt időszakban a gyors és egészséges sütés szinonimájává vált. Ez nem véletlen, hiszen az olajmentes sütés alternatívája és az alacsonyabb kalóriatartalom sokkal egészségesebb választásnak bizonyul első hallásra. Ugyanakkor sokakban felmerült az aggály, hogy a magas hőmérsékleten történő sütés során nagyobb mennyiségű akrilamid keletkezhet, ami potenciális egészségügyi kockázatot jelent, hiszen nagy mennyiségben rákkeltő hatása is lehet. Az alábbiakban igyekszünk tisztázni azt, hogy mi az igazság, illetve annak is utána járunk, hogy miként lehet minimalizálni ezt a kockázatot.

Semra Navruz-Varlı és Hande Mortaş 2024 januárjában publikált tanulmánya igencsak nagy riadalmad keltett az airfryer-kedvelők körében. Ugyanis az adott tanulmány az airfryerben történő sütés során keletkező akrilamidmennyiség mértékét és annak káros hatásait vizsgálta. Az akrilamid egy olyan vegyület, amely magas hőmérsékleten történő sütés során keletkezhet bizonyos élelmiszerekben, például a burgonyában. A különös veszélye pedig az, hogy a szakértők úgy vélik, hogy rákkeltő hatású, nem véletlen, hogy rengeteg aggály övezte a tanulmány megjelenését. Azonban mielőtt teljesen pánikba esnénk, vizsgáljuk meg, hogy pontosan milyen következtetésre is jutott a kutatás:

A tanulmány szerint az airfryerben sült burgonyában kevesebb akrilamid keletkezik, mint a hagyományos olajban sütött vagy sütőben sült burgonyában. Ez biztatónak tűnik, hiszen az airfryerek egyik nagy előnye éppen az, hogy kevesebb olaj használata mellett készíthetünk ropogós ételeket, így egy sokkal egészségesebb alternatívát kínál, mint amit az olajban sültek nyújtanak.

Ezentúl fontos tisztában lenni azzal, hogy az akrilamid képződése az airfryerben függ a sütés hőmérsékletétől és idejétől. Minél magasabb a hőmérséklet és minél hosszabb ideig sütünk, annál több akrilamid keletkezhet. Így érdemes odafigyelni mind a sütés idejére, mind pedig a hőmérsékletre.

Forrás: furmanphoto/Envato
Az akrilamid minden olyan esetben keletkezhet, amikor magas hőmérsékleten sütünk olyan ételeket, amelyek keményítőtartalommal rendelkeznek, ilyen például a burgonya.

Nem csak airfryerben keletkezik

Mint már az előbbiekben is említettük, nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy az akrilamid nemcsak az airfryerben, hanem minden olyan esetben keletkezhet, amikor magas hőmérsékleten sütünk olyan ételeket, amelyek keményítőtartalommal rendelkeznek.

Az akrilamid valóban összefüggésbe hozható bizonyos rákos megbetegedésekkel, azonban az élelmiszerekkel való bevitel hatásai még nem teljesen tisztázottak. A kockázatot számos tényező befolyásolja, például az életmód, a genetika és más környezeti hatások.

Bár valóban előfordulhat, hogy bizonyos ételek (pl. burgonya) sütése közben akrilamid keletkezhet, mégis abszolút nem szükséges elvetni az airfryert, hiszen még mindig sokkal egészségesebb alternatíva, mint más sütési módszerek. Azonban néhány technikával még biztonságosabbá tehetjük az airfryerben való sütést. Mutatjuk is, melyek ezek!

Így használd biztonságosan az airfryert!