Rengeteg nőt érint a hüvelyszárazság, mégsem beszélünk róla: így vedd fel a harcot ellene
A hüvelyszárazság előfordulása
A hüvelyszárazság, vagy hüvelyi atrófia, sajnos egy meglehetősen gyakori probléma a nők körében, különösen a menopauza időszakában. Pontos statisztikák némileg eltérőek lehetnek különböző tanulmányok és populációk alapján, de általánosságban elmondható, hogy a menopauza utáni nők jelentős részét érinti a hüvelyszárazság. Egyes becslések szerint a menopauzán átesett nők akár 50-80%-a is tapasztalhatja ezt a problémát. Azonban sok esetben a menopauza előtt is előfordulhat hüvelyszárazság, például szülés, szoptatás, bizonyos gyógyszerek szedése vagy betegségek következtében. Azonban fontos tudni, hogy pontos statisztikát szinte lehetetlen találni, hiszen rengeteg nő szégyelli vagy fél orvoshoz fordulni a problémával, így a hüvelyszárazság gyakran aluldiagnosztizált. Ennek oka vélhetően abban keresendő, hogy ezek a nők úgy érezhetik, hogy a szex számukra teher, hiszen fájdalmas, ezáltal pedig szégyenkeznek emiatt orvoshoz fordulni. Azonban fontos tudni, hogy ebben semmi szégyellni való nincs, és számos kezelési mód áll rendelkezésre annak érdekében, hogy enyhüljenek a kellemetlen tünetek.
A hüvelyszárazság kellemetlen tünetei
A hüvelyszárazság tünetei alapvetően egyértelműek, hiszen ilyenkor a hölgy jóformán képtelen a nedvesedésre, ezáltal a szex is fájdalmas lesz számára. Azonban ezentúl is jelentkeznek olyan tünetek, amelyekre mindenképpen érdemes odafigyelni:
Viszketés: A hüvely szárazsága gyakran viszketéssel jár.
Égető érzés: A hüvelynyílás környékén égő érzés jelentkezhet.
Fájdalom: Szexuális aktus közben fájdalom, diszkomfortérzés tapasztalható.
Húgyúti problémák: A hüvelyszárazság gyakran jár együtt húgyúti panaszokkal, például gyakori vizelési ingerrel és fájdalmas vizeléssel.
Amennyiben ezeket tapasztalod, érdemes szakemberhez fordulnod, ugyanis a probléma kezelhető, és abszolút nem szégyen, ha valaki ilyen jellegű problémával küzd.
A hüvelyszárazság okai
Alapvetően a hüvelyszárazságnak számos oka lehet, az alábbiakban összegyűjtöttük, melyek okozhatják ezt a kellemetlenséget:
Menopauza: A menopauza idején az ösztrogénszint jelentősen csökken, ami a leggyakoribb oka a hüvelyszárazságnak. Az ösztrogén hormon ugyanis felelős a hüvely nyálkahártyájának hidratálásáért és rugalmasságáért.
Szülés és szoptatás: A szülés és a szoptatás során bekövetkező hormonális változások szintén hozzájárulhatnak a hüvelyszárazság kialakulásához.
Autoimmun betegségek: Az autoimmun betegségek, például a Sjögren-szindróma, szintén hozzájárulhatnak a hüvelyszárazság kialakulásához.
Bizonyos gyógyszerek: Egyes gyógyszerek, például az antihisztaminok, antidepresszánsok, a vérnyomáscsökkentők mellékhatásként okozhatnak hüvelyszárazságot. Ezentúl a rák kezelésére alkalmazott sugárterápia és kemoterápia is okozhatja az adott problémát.
Hormonális fogamzásgátlók: A hormonális fogamzásgátlók is befolyásolhatják a hüvely nedvességszintjét. Ezentúl a szteroidok, különösen a hosszú távú alkalmazás, megváltoztathatják a hüvely pH-értékét és csökkenthetik a nedvességet.
Életmód: Fontos tudni, hogy az életmód is nagyon komoly hatással van a szervezetünkre, így például a túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás is nagy mértékben befolyásolja a hüvely egészségét. Ezentúl az állandó, egészségtelen fogyókúra, a túl kevés folyadékbevitel is okozhatja a problémát.
Pszichés okok: Bizony nem meglepő, de a depresszió, a szorongás, az esetleges párkapcsolati problémák mind kihatnak a hüvely egészségére is. Nagyon fontos, hogy erre is nagy figyelmet fordítsunk. Ha a lelkünk nincs rendben, könnyen lehet, hogy a hüvelyünk is megsínyli.
Vaginizmus, rossz élmények: Végezetül negatív szexuális élmények, fájdalmas aktus, sőt a vaginizmus is okozhat hüvelyszárazságot.
Láthatóan rengeteg oka lehet a hüvelyszárazságnak. Azonban nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az, hogy ne szégyelljük a problémát, és merjünk segítséget kérni, ha ezt a problémát tapasztaljuk.