Így vedd fel a harcot a frusztrációval: 6 tipp, ami oldja a benned lévő feszültséget
Mi állhat a frusztráció hátterében?
A frusztráció gyökerei mélyen a pszichénkben húzódnak. Az elvárások, a tökéletességre való törekvés, a kontrollálhatatlanság érzése mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy frusztráltak legyünk. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen tényezők állhatnak a frusztráció mögött:
Ki nem mondott érzések: Amikor elfojtjuk az érzéseinket, azok belső feszültséget okozhatnak, ezáltal komoly frusztrációt is okozhatnak. Érdemes kibeszélni azt, ami bennünk zajlik, az elfojtás sosem jó opció.
Fel nem dolgozott események: A múltbeli traumák vagy megoldatlan problémák hosszú távon befolyásolhatják a jelenünket. Éppen ezért a traumák feldolgozása elengedhetetlen, szükségszerű folyamat, amelyek létfontosságú, hogy foglalkozzunk. Amennyiben ezekkel nem törődünk, akkor mérgezni fog ez minket belülről.
Negatív önkép: Ha negatívan viszonyulunk önmagunkhoz, kifejezetten negatív önképpel rendelkezünk, akkor előfordulhat, hogy folyamatosan frusztráltak vagyunk. Ennek oka, hogy nem tudunk önmagunknak sem megfelelni, így frusztráltak leszünk.
Kontrolállhatatlan helyzetek: Amikor úgy érezzük, hogy nincs befolyásunk az életünk eseményeire, könnyebben leszünk frusztráltak, hiszen nem tudjuk mi vár ránk, milyen helyzetekkel kell megbirkóznunk.
Hogyan birkózzunk meg a frusztrációval?
A frusztráció kezelése elsősorban önismereten alapszik. Fontos megvizsgálnunk, hogy mi vált ki bennünk ilyen jellegű érzéseket, érdemes megkeresni azokat a helyzeteket, amelyekre különösen érzékenyek vagyunk. Ugyanis amennyiben tisztában vagyunk a kiváltó okokkal, már könnyebben tudunk dolgozni azon, hogy csökkentsük a frusztráció hatását. Az alábbiakban 6 olyan lépést gyűjtöttünk össze, amelyek segítségével könnyedén megbirkózhatsz a frusztráció érzésével. Mutatjuk is, melyek ezek!