Az ultrafeldolgozott élelmiszerek károsak az egészségre nézve: Íme 7 tipp, hogyan csökkentsd mennyiségüket a konyhádban!

Borítókép: Az ultrafeldolgozott élelmiszerek károsak az egészségre nézve: Íme 7 tipp, hogyan csökkentsd mennyiségüket a konyhádban! Forrás: Unsplash/Artem Labunsky
Még a csapból is az folyik, hogy az egyes ultrafeldolgozott élelmiszerek mennyire károsak az egészségünkre nézve. De vajon hogyan tudjuk elkerülni őket, már, ha van rá lehetőségünk egyáltalán, hogy teljesen kiiktassuk őket az életünkből?

Könnyű mondani, hogy bizonyos ételeket iktassunk ki a mindennapjainkból – főleg akkor, ha már a hétköznapok általános körforgásává váltak. Azonban nagyon fontos, hogy egyes tápanyagokat előnyben részesítve bizonyos élelmiszereket mindenképpen hagyjunk el a napi étkezésekből. Az ultrafeldolgozott dolgok nem csupán súlyos egészségügyi problémákat generálhatnak, hanem súlygyarapodást is okozhatnak, illetve a hasi zsír megjelenésének egyik fő okozói is lehetnek.

Mik azok az ultrafeldolgozott élelmiszerek?

Sajnos, azt kell mondjuk, hogy minden, ami csábító színével, illatával és ízével szinte hívogat minket, hogy elfogyasszuk, ma már ultrafeldolgozottnak számít. Ezek az élelmiszerek az előállítási procedúra során rengeteg gyártási folyamaton mennek keresztül, mindezt annak érdekében, hogy megfelelő állaguk legyen, sokáig elálljanak, és természetesen ellenállhatatlan vágyat érezzünk arra, hogy elfogyasszuk őket. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek magas hozzáadott só- és cukortartalommal rendelkeznek, hatalmas szénhidrát bombák, és nem utolsó sorban üres kalóriatartalmuk végett rendkívül károsak az egészségre.

Forrás: Unsplash/Sq Lim

A finomított élelmiszerek szív- és érrendszeri problémákat okozhatnak, károsak lehetnek a vese, a máj és a pajzsmirigy működésére, számos gyulladást válthatnak ki a szervezetünkben, megnövelik a szabad gyökök kialakulásának kockázatát, cukorbetegséghez vezethetnek, és akkor még nem is beszéltünk a mentális problémákról, melyeket okoznak pl. pszichés zavarok, memóriaproblémák, illetve a hízáshoz köthető hatásukról sem.

Csak, hogy néhány példát említsünk, a mirelit pizza, a cukros gabonapehely, a gyorsételek, az instant levesek, a péksütemények és egyéb finomított cukrot tartalmazó édességek mind-mind az ultrafeldolgozott élelmiszerek csoportjába tartoznak. Nagyon sok adalékanyag, színezék és egyéb – egészségre káros – összetevő van bennük. A legfontosabb, hogy minél inkább próbáljunk meg egészségesen táplálkozni, mindezt úgy, hogy ezeket az ételeket kiiktatjuk az életünkből. Ha ezt teljes mértékben nem tudjuk megvalósítani, akkor mennyiségük csökkentésére érdemes a hangsúlyt helyezni.

Olvasd el galériánkból, mit tehetsz, hogy csökkentsd az ultrafeldolgozott élelmiszerek számát a háztartásodban!