Így birkózz meg az ünnepi depresszióval: 8 tipp, ami segít úrrá lenni a letargián

Borítókép: Így birkózz meg az ünnepi depresszióval: 8 tipp, ami segít úrrá lenni a letargián Forrás: Zinkevych_D/Pexels
Az ünnepek közeledtével a legtöbben izgatottan várják a családi összejöveteleket, a meghitt pillanatokat és a szeretet ünnepét. Ám a karácsonyi készülődéssel járó rohanás, a tökéletességre való törekvés és a magas elvárások sokszor árnyékot vetnek a fényes ünnepre, és inkább forrásai a szorongásnak, a megfelelési kényszernek és az ebből fakadó depressziónak, mintsem az önfeledt boldogságnak. Az úgynevezett „holiday blues”, vagyis az ünnepi depresszió egyre gyakoribb jelenség, melynek hátterében számos tényező állhat. Az alábbiakban olyan tippeket gyűjtöttünk össze, amelyek segítségével megbirkózhatsz az ünnepi letargiával. Mutatjuk is, melyek ezek!

Az ünnepi időszak, amelyet a szeretet, a családi összejövetelek és a meghitt pillanatok hatnak át, sajnos nem mindenki számára szól a felhőtlen boldogságról. Sokan éppen ebben az időszakban küzdenek az úgynevezett ünnepi depresszióval, amelyet egészen komoly tünetek is kísérhetnek, mint például: a szomorúság, fáradtság, alvászavarok, étvágytalanság vagy éppen az étvágy fokozódása, koncentrációs nehézségek, ingerlékenység és a visszahúzódás. Az ünnepi depresszió a szezonális affektív zavarhoz hasonló, azonban általában enyhébb és rövidebb ideig tart, ugyanis kifejezetten az ünnepi időszakra koncentrálódik.

Milyen okai lehetnek az ünnepi depresszió kialakulásának?

Az ünnepi depresszió kialakulásának számos oka lehet, amelyek egymással is összefügghetnek. A magas elvárások, amelyeket magunkkal szemben támasztunk a tökéletes ünneppel kapcsolatban, a családi összejövetelekkel járó stressz, a pénzügyi nehézségek, a magány érzése, vagy éppen a munkahelyi stressz mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az ünnepek boldogság helyett szorongással és szomorúsággal teljenek. A társadalmi elvárások, amelyek szerint az ünnepeknek mindig vidámnak és boldognak kell lenniük, szintén fokozhatják a nyomást, hiszen azok, akik nem érzik magukat így, esetleg kifejezetten magányosak, gyakran úgy érzik, hogy valami nincs rendben velük.

Forrás: Lelia_Milaya/Envato

Az ünnepi depresszió a szezonális affektív zavarhoz hasonló, azonban általában enyhébb és rövidebb ideig tart, ugyanis kifejezetten az ünnepi időszakra koncentrálódik.

Az ünnepi depresszió egyre gyakoribb jelenség, azonban fontos tudni, hogy nem kell egyedül küzdeni vele. A következőkben szeretnék bemutatni néhány olyan stratégiát és megoldást, amelyek segíthetnek könnyebben átvészelni ezt az időszakot, és visszanyerni a lelki egyensúlyt, hogy boldogan, elvárások nélkül készülhessünk az ünnepekre és az új esztendőre.

Íme 8 tipp, hogy képes legyél megbirkózni az ünnepi depresszióval!