A munkafüggőség nem egy divatos, új címke, nem csak filmekben létezik, vagy az újságírók találták ki
„Csak egy nyugodt fél óra kellene még, hogy a végére érjek a munkámnak, de így, hogy nem tudok koncentrálni, egyszerűen képtelen vagyok befejezni ezt az egy dolgot” – csattanok fel a családomnak, a héten már nem először. Persze egy iskolai szünet – otthonról dolgozó anyaként főleg – nehezített pálya, az utóbbi időben viszont egyre gyakrabban veszem észre magamon, hogy már a szürke hétköznapokon is ugyanúgy ki tudok borulni. Folyton azt érzem, hogy szinte soha nem érek a teendőim végére. Mintha egy mókuskerékbe kerültem volna, amit kizárólag én pörgetek magam alatt, egyre és egyre kíméletlenebbül. Ugyanakkor persze azzal is tisztában vagyok, hogy úgy általában az idő-menedzsment terén sem jeleskedem.
Így aztán nehezen tudtam nem egyfajta „égi” jelként értelmezni, amikor a futár egyszer csak egy könyvvel csöngetett; Munkafüggők címmel. Elgondolkodtam, pontosabban kezdetét vette egy folyamat, aminek első fázisaként egy – bevallom - kissé kellemetlen felismeréssel lettem gazdagabb. Első dolgom volt ugyanis, hogy kitöltöttem a kötet végén található két tesztet, amik alapján úgy tűnik, munkafüggőség szempontjából erősen a rizikócsoportba tartozom. A problémával legalábbis érdemes foglalkozni – figyelmeztet a kiértékelés.
Igen ám, de mégis hogyan fogjak neki? Szerencsére a szerző, Kun Bernadette pszichológus, egyetemi docens - aki több mint tizenöt éve kutatja a szenvedélybetegségek lélektanát –
Az utolsó két fejezetben konkrét, gyakorlati tanácsokat ad egyrészt a munkafüggőknek, másfelől azoknak, aki velük élnek, vagy éppen velük dolgoznak. Könyvének, ahogyan fogalmaz, két fő üzenete van; egyfelől az, hogy bemutassa, a munkafüggőség egy létező probléma, másfelől: a látszat ellenére ez nem valamiféle kívánatos, vagy hasznos szenvedély. Sokkal inkább egy olyan addikció, vagyis betegség, amely egyes esetekben akár nagyon súlyos következményekkel is járhat.
A munka örvénykönyve
Alapvető fontosságú része az életünknek; elégedettséggel és büszkeséggel tölthet el, a társadalom hasznos tagjának érezhetjük magunkat általa.
Joggal merülhet föl a kérdés. A helyzetet nem könnyíti meg az sem, hogy nagyon nehéz mennyiségileg – definitív módon - meghatározni, „mennyi az annyi”; azaz mikortól beszélhetünk túlzott munkavégzésről. Ugyanakkor felismerni sem könnyű, főleg akkor, ha nyakig ülünk benne; hiszen mindig van mivel magyarázni: azért dolgozom, hogy nektek jobb legyen, hogy el tudjunk menni nyaralni, ésatöbbi.
Ám ez még messze nem minden. Az is nagyon sokat számít – ugyanakkor szintén nem segít a meghatározásban – milyen a munkához való viszonyunk. Szeretjük? Flowban vagyunk, miközben dolgozunk? Vagy inkább csak egy kényszerű tevékenységként éljük meg?
Ha azt halljuk, „függő”, vagy „szenvedélybeteg” általában egy alkoholista vagy egy droghasználó jut eszünkbe. De mi a helyzet azokkal a függőségekkel, amik esetében nem történik szerhasználat? A munkafüggőség is ugyanilyen addikció? Ahogyan Kun Bernadett rávilágít, ez esetben egyfajta viselkedési függőségről beszélhetünk. Bár az addiktológia jelenleg csak a szerencsejáték-, és a videójáték függőséget tekinti mentális betegségnek; az egyéb viselkedésbeli addikciók egyre nagyobb figyelmet kapnak a szakemberek körében.
A szerző választ keres arra a dilemmára is, hogy miként lehet megbirkózni egy olyan szenvedéllyel, amit az emberek nagy része még mindig pozitívumként, hasznos, a családot, a munkahelyet, a társadalmat támogató jelenségként kezel. Egy olyan függőséggel, amivel nem szokás a rendelők ajtaján kopogtatni és amiben a teljes önmegtartóztatás sem jöhet szóba, mint megoldás.
A hiánypótló munka sok év után először nyújt teljes kor- és kórképet erről a civilizációs betegségről úgy, hogy a felépülésre is ad megoldási tippeket. Hasznos segítség azoknak is, akik tapasztalják magukon a függőség tüneteit: akik hétvégén se restek válaszolni a céges üzenetekre, akik szoronganak attól, hogy nem tudják befejezni a teendőinket, vagy hogy nem hozzák ki magunkból a maximumot, akiknek a munkához fűződő viszonya már a családi boldogságukra is kihat.
Munkafüggők - Az önkizsákmányolás lélektana
Kun Bernadette
Athenaeum Kiadó ,
Megjelenés: 2022. március 30.