Sorozatgyilkos 145-ös IQ-val: Ed Kemper

Borítókép: Sorozatgyilkos 145-ös IQ-val: Ed Kemper Forrás: Bettmann Archive/Getty Images
Amerika legismertebb sorozatgyilkosai a popkultúra szerves részévé váltak: sorozatokban, filmekben, podcastokban, könyvekben próbálják megfejteni tetteiket, mozgatórugóikat. Edmund Emil Kemper, azaz Ed Kemper, a 20. század egyik ilyen hírhedt gyilkosa volt, aki ma is békésen tölti nyolcszoros életfogytiglani börtönbüntetését.

Neve Európában elsősorban a Mindhunter című David Fincher-sorozat miatt csenghet ismerősen: karaktere több epizódban is fontos – és baljóslatú – mellékszereplőként bukkant fel.

Kemper 1948. december 18-án született Kaliforniában. Gyermekkora nem meglepő módon távolról sem volt boldog; anyja, Clarnell Strandberg domináns, erőszakos, alkoholista nő volt, aki szörnyű hatást gyakorolt fia életére. Folyamatosan bántalmazta és brutálisan megalázta a fiút, egy időben a ház alagsorába zárta be éjszakára, miközben Ed lánytestvéreit teljesen más szellemben nevelte. A férfi később úgy jellemezte anyját, mint egy gonosz és rideg asszonyt, aki egy életre elvette tőle az emberekbe vetett bizalmat.

Korai erőszak

Kemper fiatalkorában már hozta a tipikus sorozatgyilkos-karakterjegyeket. Állatok kínzása és megölése volt az első lépés, tízéves korában például megölte a család macskáját. Első emberáldozatai a saját nagyszülei voltak: nagyanyját az anyjához hasonló agresszivitása miatt 15 éves korában agyonlőtte. A nagyapját ugyan szerette, de ez nem mentette meg a férfit a haláltól, bár Ed állítólag csak a bánatos özvegységtől akarta őt megkímélni.

A több mint két méter magas Kemper feladta magát a rendőrségen és pszichiátriai intézetbe került, ahol kiderült, hogy extrém, 145-ös IQ-jával zseninek számít. Nagyon jól viselkedett bent, így öt év után könnyelmű módon szabadon engedték. És ezzel elszabadult a pokol.

Mint Norman Bates

Kemper újra az anyjához került, és ezzel összefüggésben hamarosan meg is kezdte a rémséges gyilkosságsorozatot. A férfi stoppos lányokat, fiatal nőket vett fel a kocsijába, akiket 1972 és 1973 között hidegvérrel meggyilkolt. Tetteit roppant precízen hajtotta végre: meggyilkolásuk után gyakran visszavitte a holttesteket saját otthonába, ahol szörnyű kegyetlenségeket követett el, beleértve a nekrofíliát és a testcsonkítást is.

Forrás: Bettmann Archive/Getty Images
Kemper a bíróságon.

Mindeközben hétköznapi életében előszeretettel haverkodott rendőrökkel, akik megkedvelték, és termete miatt a kedélyes Nagy Ed becenevet ragasztották rá.

Legbrutálisabb tettei közé tartozik szadista anyja és annak barátnője meggyilkolása. Gyermekkori kínzójának fejét Ed a nő halála után levágta, és brutálisan meggyalázta: többek közt dartstáblának használta, majd kitépte az asszony hangszálait is. Végül odahívta és megölte az anyja egyik barátnőjét, ezután pedig szép nyugodtan telefonált a rendőrségre és feladta magát.

Nagy Ed tárgyalása

A rendőröket szinte sokkolta, hogy ez az óriási termetű, zseni kategóriába sorolható, békés hústorony mennyire együttműködő és nyugodt volt kihallgatása során, ahol rettenetes dolgokat vallott be. Részletesen beszámolt a tetteiről, beleértve az anyja meggyilkolását és a többi áldozat halálát is. Végül nyolc ember meggyilkolásában mondták ki bűnösnek, emiatt nyolcszoros életfogytiglanit kapott. Az ítélethirdetés után Kemper csalódott volt: kifejtette, hogy ő saját magát bizony kivégezte volna.

Popkult hatás

Ed Kemper története azóta is meghatározó a kriminológia és pszichológia történetében. A férfi az FBI híres sorozatgyilkos-profilozó programjának egyik első és legfontosabb alanya lett – erről láthattunk fejezeteket a Mindhunterben, melynek köszönhetően neve és tettei újra reflektorfénybe kerültek. Jelenleg is tölti nyolcszoros életfogytiglani büntetését. A börtönben kedves mintarabként viselkedik, és jótékony cselekedeteket hajt végre, például vakoknak olvas fel könyveket, amiket kazettára vesznek. Volt olyan vak házaspár, aki hálája jeléül meglátogatta őt a börtönben, Nagy Ed a gesztustól teljesen elérzékenyült.

Jelenleg 75 éves.

Galériánkban a legsúlyosabb repülőgépes katasztrófákról olvashatsz!