Julie d’Aubigny hihetetlen élete: párbajozott, férfiruhában járt, és kora egyik leghíresebb operaénekesnője volt

Mademoiselle Maupin, vagy ahogy sokan ismerik La Maupin francia operaénekesnő életét számos rejtély övezi: viharos karrierje és életstílusa miatt rengeteg pletyka keringett vele kapcsolatban, így mindig a beszédtémák középpontjába került. Arra azonban sosem derült fény, hogy a pletykák valós vagy fiktív tényeken alapultak, de most utánajártunk élete legfontosabb részleteinek.
Bár nem találtak pontos adatot a születésével kapcsolatban, a források szerint Julie 1673-ban született. Édesapja, Gaston d’Aubigny feltehetőleg egyedül nevelte és gondoskodott az oktatásáról, mely során főképp olyan típusú tárgyakat tanított neki, amelyek a fiúknak is oktatott. Hamar megtanult lovagolni és vívni, és a versenyek során a fiúkkal szemben is tehetségesnek számított.
Már egészen fiatal korában szerelmi drámákba keveredett
D’Aubigny mindössze 14 éves volt, amikor Louis de Lorraine szeretője lett, és ugyanabban az évben, azaz 1687-ben d’Armagnac grófja feleségül vette. Ekkora kapta a Madame de Maupin vagy La Maupin nevet. Nem sokkal később, a férje adminisztratív beosztást kapott Dél-Franciaországban, de a gróf maga mellett tartotta Maupint Párizsban.
Szintén ebben az időben ismerkedett meg egy segédvívómesterrel, Séranne-nal, akit később egy illegális párbaj kapcsán gyilkossággal vádoltak meg, így a pár vidékre menekült. d’Aubigny és Séranne vívóbemutatókon, kocsmákban és helyi vásárokon léptek fel és énekeltek. A többnyire rögtönzött fellépések során d’Aubigny gyakran férfiruhába öltözött. A pár Marselleibe érkezésük után csatlakozott a Gaultier de Marsielles operatársulatához, ahol La Maupin a leánykori nevét használta művésznévnek.
Nőkkel is gyakran viszonyt folytatott
Amikor életében először viszonyba keveredett egy fiatal nővel, a nőt szülei apácazárdába küldték, hogy megmentsék a botránytól és elválasszák a párt egymástól. D’Aubigny azonban követte és belépett a kolostorba, és ördögi tervet eszelt ki a szökésre. D’Aubigny kihántolta egy apáca holttestét, elrejtette szerelme ágyában és felgyújtotta a szobát, hogy azt higgyék, a fiatal lány meghalt. Elmenekültek, és néhány hónapig bujkálni kényszerültek, de a terv végül nem sikerült. Lebuktak a csellel, és d’Aubignyt többek között emberrablással és gyújtogatással vádolták és máglyahalálra ítélték.
Mivel d’Aubigny szerelme végül visszatért a családjához, La Maupin Párizsba ment, hogy ismét a zene és az éneklés töltse ki mindennapjait. Egy fogadóban ismerte meg az ifjú d’Albert grófot, aki elsőre férfinek hitte: párbajban legyőzte a férfit, és mivel megsebesült, ápolta is. Szerelmesek lettek, amely később életre szóló barátsággá szelídült. Ebben az időben egy Maréchal nevű középkorú zenész és színész professzionális énekleckéket adott d’Aubigny-nek, aki a férfi unszolására jelentkezett a párizsi operába.

Théophile Gautier Mademoiselle de Maupin című regényének főszereplőjét és az operaénekesnő ihlette.
Kora egyik leghíresebb operaénekesévé vált
Bár először elutasították, 1690-től a Paris Operában kezdett dolgozni, ebben az évben debütált Pallas Athénéként Jean-Baptiste Lully Cadmus és Hermione című művében. Négy éven keresztül rendszeresen fellépett az Operával, először szopránként énekelt jelentősebb darabokban, később pedig a természetesebb kontraalt tartományban. De Dangeau márki azt írta egyszer a naplójában La Maupinnal kapcsolatban, hogy „az övé volt a világ legszebb hangja”.
A francia hagyományok szerint azokat a nőket, akik az Operában énekeltek vagy táncoltak, „mademoiselle”-nek hívták, függetlenül attól, hogy házasok-e, így Párizsban és Brüsszelben Mademoiselle de Maupin néven lépett fel. Brüsszel után Spanyolországban is járt, de végül a szíve visszahúzta Párizsba. Bár az Operában egyre sikeresebb operaénekesnőnek számított, hírnevét folyamatos pletykák és botrányok övezték, mert továbbra is gyakran keveredett viszonyokba, kocsmai verekedésekbe és párbajokba.
Rövid és viharos életút után fiatalon távozott az élők sorából
D’Aubigny 1705-ben döntött úgy, hogy visszavonul a színpadtól, és szerelme, Madame le Marquise de Florensac elvesztése után kolostorba vonult. Ahogy születésének pontos időpontját, így halála napját is rejtély övezi, de fiatalon, a harmincas éveiben érte a halál.
Élete sokakat megihletett
Julie d’Aubigny viharos élete sokakat megihletett, kalandos életútját film és regény formájában is feldolgozták már. Théophile Gautier például 1835-ben írta meg Mademoiselle de Maupin című regényét, amelyben a főszereplő álruhákat visel, hogy egy férfit elcsábítson.
