„Ha meghal egy családtagod, akkor is mosolyogva kell dolgoznod“ — A luxuskomornyikok élete 2025-ben

Borítókép: „Ha meghal egy családtagod, akkor is mosolyogva kell dolgoznod“ — A luxuskomornyikok élete 2025-ben Forrás: cottonbro stuido / Pexels
Komornyikokkal manapság nemcsak a Bridgerton vagy a Downton Abbey epizódjaiban találkozhatunk, hanem akár a valóságban is — feltéve, ha meghívást kapunk egy arisztokratikus vagy milliárdos család otthonába, ahol a mai napig dolgoznak. De ki választja ezt a hivatást, hogyan lehet kitanulni, és egyáltalán milyen feladatok tartoznak a munkakörébe? Ennek jártunk utána.

„Többé nem tekinthetnek ránk úgy, mint egy emberre… mi komornyikok vagyunk“ — ez a súlyos mondat egy komornyiknak tanuló fiatal szájából hangzott el. Jól képzett komornyikokra ugyanis akkora igény van manapság, hogy több iskola is erre specializálódott. Az egyik legnevesebb közülük a The International Butler Academy (TIBA), amely a hollandiai Simpelveldben található. Robert Wennekes alapította, aki az 1990-es évekig jómódú családok alkalmazásában állt, majd látva az egyre növekvő igényt felcsapott komornyik-fejvadásznak. Mivel nem talált elegendő, megfelelően képzett jelentkezőt, 1999-ben megalapította saját akadémiáját. Valószínűleg remélni sem merte, hogy ekkora sikert hoz életében ez a lépés, hiszen most már ő is komornyikot foglalkoztat, úgy meggazdagodott. Kezdetben egy kastély egyetlen szobájában tartotta a képzéseket, de ezt hamar kinőtte. A The International Butler Academy helyszíne jelenleg egy régi kolostorból kialakított hatalmas kúria, melynek 135 szobája van, és állítólag ez a legnagyobb, privát tulajdonban álló ingatlan egész Hollandiában.

Forrás: Facebook.com / The International Butler Academy
A luxuskomornyikok következő generációja, a TIBA frissen végzett diákjai.

Miért akar valaki komornyik lenni?

A TIBA 8 hetes, intenzív képzésének díja jelenleg 12.750 euró, ami az aktuális árfolyamon valamivel több mint 5.100.000 forintnak felel meg. A borsos tandíj azonban all-inclusive, vagyis tartalmazza a szállás költségét (de nem ám magyar kollégiumi szinten, minden diáknak privát hálószoba jár az elegáns kúriában), a gourmet étkezést, egy szett hagyományos komornyik öltözetet, az esetleges tanulmányi kirándulások díját és az egyhetes szardíniai gyakorlat költségét, beleértve az oda-vissza utat is. Aki pedig a 8 hetes képzés után legalább 900 pontot ér el a záróvizsgáján, annak garantálják az álláslehetőséget. És ezzel el is érkeztünk oda, hogy mennyit keresnek a komornyikok manapság? Ez országonként és családonként változó, viszonylag széles a paletta, de átlagosan a kezdők éves nettó fizetése 40 000 és 75 000 euró között mozog, vagyis akár a 30 millió forintot is elérheti. Ha ehhez hozzászámoljuk, hogy a komornyikként a szállás és az étkezés is biztosított, nem tűnik rossz fizetésnek, ugye?

De persze a tanulókat nemcsak ez vonzza, és nemcsak a motivációjuk, hanem a hátterük is változatos. Manapság már nem kizárólag férfiakból lehet komornyik, de azért általában a nők vannak kisebbségben. Jelentkezni 18 éves kortól lehet a képzésre, de idősebbek is szép számmal akadnak, akik karriert váltanak. Van, aki a gimnázium után tapasztalatot szeretne gyűjteni, van, aki a luxushoz szeretne minél közelebb kerülni, mások pedig az ötcsillagos vendéglátás területén képzelik el jövőjüket, amihez jól jön a komornyik iskola diplomája. De van olyan tanuló is, aki saját vállalkozását szeretné felépíteni, csak úgy érzi, ahhoz először legalulról kell kezdenie. „Csak akkor tudsz feljebb lépni, ha képes vagy annyira alázatosnak lenni, hogy komornyikként dolgozz“ — mondta egy diák egy YouTube-videóban, ami TIBA hétköznapjait mutatta be, és ahhoz képest, hogy ránézésre 19 évesnek tűnt a fiú, nagyon bölcs gondolat volt tőle.

A jó komornyik értékes kincs

A magasan képzett komornyikokért szinte kapkodnak a Londonban letelepedő jómódú, Közel-Keletről származó családok, de Kínában is szép karriert lehet befutni ezen a területen. Az ázsiai országban ugyanis annyira elszaporodtak a gazdag családok, olyan nagy az igény a komornyikokra, hogy 2014-ben a TIBA megnyitotta az országban a kizárólag kínai piacra szakosodott iskoláját. Mondanom sem kell, itt is óriási a túljelentkezés, a magas tandíj ellenére is.

És hogy mi is tulajdonképpen egy komornyik feladata? Ő a gazdag családoknál a személyzet főnöke, ellenőrzi mindenki munkáját, tehát mindenhez értenie is kell. Ezenkívül gyakran a családfő személyes asszisztense és szolgálója, aki gondoskodik minden ügyéről a reggeli kávétól kezdve a bőrönd bepakolásán át az orvosi időpontok lefoglalásáig. A komornyikképzéseken ezért a takarítónői feladatokat is ugyanúgy megtanítják a diákoknak, mint azt, hogyan terítsenek meg egy diplomáciai vacsorához. Sőt, az sem mindegy, hogyan mosolyog egy komornyik. Az ugyanis alapvető elvárás, hogy egy komornyik mindig mosolyogjon munka közben („Ha meghal egy családtagod, akkor is mosolyogva kell dolgoznod“ — ezt is egy tanuló mondta). De nem lehet túl sok fogat villantani közben, ezért be kell gyakorolni egy szolid, mégis őszinte mosolyt, és külön hangsúlyt fektetnek arra, hogy a szempillantásuk is mosolygós legyen. A mindig bosszús, komor komornyikok tehát leginkább csak a filmekben léteznek, a valóságban senki nem szeretne fancsali embereket a házában.

A tradíció nagyon fontos a komornyikok szakmájában, hiszen a protokoll és etikett szabályai évszázadokra nyúlnak vissza, és ehhez szigorúan tartaniuk kell magukat. Nem mindegy például, hogy az evőeszközök egymástól és az asztal szélétől hány centire helyezkednek el, ahogy az sem, hogyan köszöntik az egyes vendégeket, családtagokat. Mivel ők felelnek azért, hogy minden flottul menjen a háztartásban, ők szervezik meg a személyzet beosztását, a feladatok elvégzésének menetét, és ha valamelyik alkalmazott hibázik, nekik kell számon kérni vagy elbocsátani őket (ami szintén része a tananyagnak). Manapság fontos, hogy könnyedén boldoguljanak az okosotthon technológiával is, ezért ennek is külön órákat szentelnek a képzés során. A háztartás koordinálásába pedig beletartozik az is, hogy szükség esetén gondozzák a család négylábú kedvenceit, és a luxusautók és designer ruhák ápolásában is jártasnak kell lenniük. Hogy emellett jut-e idejük a saját életükre? Valószínűleg nem, de a munkakörhöz hozzátartozik, hogy mások életének szentelik magukat...

Komornyik nem szeretnél lenni, de azért érdekel, hogyan élnek a leggazdagabbak? Akkor nézd meg ezeket a sorozatokat: