Miért fontos az élethosszig tartó tanulás? A 21. század rákényszerít minket, életkortól függetlenül

Borítókép: Miért fontos az élethosszig tartó tanulás? A 21. század rákényszerít minket, életkortól függetlenül Forrás: pexels/cottonbro studio
A lifelong learning napjainkra szinte alapvetővé vált, ha tudatos jövőtervezésben gondolkodunk. Elkerülhetetlen nehézség, ami a felgyorsult világunk óhatatlan velejárója, vagy inkább olyan szemlélet, amely egy még teljesebb élet lehetőségét hordozza?

Már megvásárolható a 2024-es őszi Éva magazin!

Ha legközelebb szeretnéd, hogy rögtön postaládádba érkezzen kedvenc magazinod, akkor fizess elő rá ITT! Digitálisan is megszerezheted a legfrissebb, de akár régebbi számainkat is, ezt ITT teheted meg!

Egész évben olvasnivaló! ÉVA magazin 4 lapszámos nyomtatott előfizetés most ALL ACCESS ajándék digitális archívum hozzáféréssel a korábbi Éva lapszámokhoz.

Az élethosszig tartó tanulás hét előnye. Fiatalon tart, ha új dolgokat tanulunk? Így segíti a karriered a lifelong learning! Tényleg jót tesz az agyunknak a nyelvtanulás? 95 évesen vette át diplomáját a világ legidősebb egyetemi hallgatója. Számtalan ilyen és hasonló cím jött velünk szembe az elmúlt években, úgy az interneten, mint a nyomtatott lapok hasábjain. Az élethosszig tartó tanulás fontosságára nem csupán oktatási szakértők, hanem orvosok, pszichológusok, sőt HR-szakemberek és karriertanácsadók is felhívták a figyelmet. Mit adhat nekünk az élethosszig tartó tanulás? Tanulás az életünk végéig? Hát nem elég a középiskola, az érettségi? Kevés a nyelvvizsga és az egyetem?

A tanulással töltött rengeteg óra alatt sokak számára az jelenti a legnagyobb motivációt, hogy az egésznek egyszer vége lesz, kvalifikációt szereznek a munka világába, és nem kell többé könyvek és füzetek fölé görnyedve magolniuk. Évszázadokig jól működött ez a megoldóképlet, a 21. század felgyorsult tempója azonban – mint sok másban, úgy ebben is – változást kíván: minden korábbinál gyorsabb ütemben alakul át a társadalmunk, és ha szeretnénk tartani vele a lépést, nem árt, ha rugalmasak és nyitottak vagyunk, készen arra, hogy új dolgokat tanuljunk – függetlenül attól, hányadik évünkben járunk és hol tartunk éppen az életünkben.

KÉNYSZER VAGY LEHETŐSÉG?

Az élethosszig tartó tanulás a biflázás helyett a személyes fejlődést helyezi a középpontba: életkortól, egzisztenciától és tapasztalatoktól függetlenül mindenkit arra bátorít, szerezzen új ismereteket, sajátítson el új képességeket, maradjon kíváncsi, érdeklődő és aktív. A koncepció szerint a tanulás nem egy folyamat, ami véget ér a középiskolai vagy egyetemi oktatással, hanem sokkal inkább egy bármikor bevethető eszköz, amely egész életünk során lehetőséget ad arra, hogy fejlődjünk, kiteljesedjünk és közelebb kerüljünk a céljaink eléréséhez. Megtanulni egy új nyelvet? Elmélyedni egy tudományos témában, amely évről évre egyre jobban érdekel? Új szoftverek segítségével tenni hatékonyabbá a mindennapi munkát? Kipróbálni a bokszot?

Forrás: pexels/Thirdman

Mindegy is, hogy az új készségek vagy ismeretek megszerzésének a munkahelyi vagy a személyes kiteljesedésünk miatt érezzük-e szükségét. A lényeg, hogy vágjunk bele! Legalább próbáljuk meg, járjunk utána, hogy az, amiről úgy gondoljuk, érdekel bennünket vagy hasznos lehet a számunkra, valóban hozzátehet-e valami fontosat az életünkhöz, vagy segíthet-e jobban alkalmazkodni a munkaerőpiac folyamatosan változó követelményeihez. Ha pedig kívülről kopogtat egy esély a fejlődésre – például egy szakmai tréning formájában –, unalmas kötelesség helyett tekintsünk rá lehetőségként, és nézzük meg, kinyit-e olyan ajtókat, melyeken szívesen belépünk.

MIT AD A TANULÁS?

A folyamatos önfejlesztés számos olyan hozadékkal bír, amely pozitív hatással lehet az életünkre. Alig akad olyan hivatás, amit ne állítana komoly kihívások elé a digitális forradalom: új platformok, új eszközök, új működési modellek jelennek meg, melyek egyik pillanatról a másikra válnak a mindennapi munka elengedhetetlen feltételeivé. Soha nem volt még ennyire fontos, hogy naprakészek legyünk a szakterületünk legújabb trendjeivel kapcsolatban. Egy új program, platform vagy applikáció működésének elsajátítása, egy idegen nyelv ismerete vagy egy szakmai tréning elvégzése sokszor rengeteget nyomhat a latban annak érdekében, hogy a már megszerzett tapasztalatunk a digitalizáció korában is releváns, jövőbe mutató tudást jelentsen.

A változásokra való nyitottság, az új dolgok kipróbálásában rejlő kockázatok vállalása ráadásul nagymértékben erősíti a rezilienciát, vagyis azt a rugalmas ellenálló képességet, mellyel a váratlan akadályokra, az előre nem látott – akár emberpróbálóan nehéz – helyzetekre reagálunk. Olyan korszakban élünk, amikor minden korábbinál gyorsabban következnek be körülöttünk a változások, melyek hatása alól képtelenség kivonni magunkat. Minél nagyobb rutinunk van abban, hogyan engedjük be az életünkbe az új impulzusokat, annál könnyebben találunk rá módot, hogy megküzdjünk az előre nem látott meglepetésekkel, akár a munkahelyünkről, akár a magánéletünkről van szó.

Forrás: pexels/Anastasia Shuraeva

De a lifelong learningnek nem csupán a szakmai kompetenciák erősítésében van fontos szerepe. A szemléletmód arra ösztönöz, ne elégedjünk meg a már bejárt utakkal, különösen akkor, ha nem ezek az ösvények vezettek a boldogsághoz. Arra biztat, nézzünk újra és újra magunkba, és merjünk új célokat kitűzni, új vágyakat megfogalmazni, ha úgy érezzük, valami hiányzik és nem teljes az életünk. Ha van cél, amiért nap mint nap erőfeszítéseket tehetünk, már önmagában rengeteget számít a mentális jóllétünk tekintetében, az új dolgok megtanulását követő sikerélmény pedig növeli önbizalmunkat, és sokat segíthet a mindennapok kihívásai által okozott stressz és az állandó megfelelési vágyból fakadó szorongás csökkentésében. Rengeteget javíthat az önértékelésünkön, ha megtapasztaljuk, hogy időt és energiát nem sajnálva sikert értünk el valamiben, amire talán nem is tartottuk magunkat képesnek.

De nem csupán az önbecsülésünkre bír a tanulás jótékony hatással. Agyunk egészségéért is sokat tehetünk azzal, ha nyitottak vagyunk az új ismeretekre – akár egészen idős korban is. A rendszeres tanulás remekül karbantartja az agyat, s lassíthatja a kognitív képességek és a memória hanyatlását. Egy képzés vagy egy tanfolyam ráadásul nem csupán a frissen megszerzett ismereteken keresztül segít kapcsolódni a világhoz: új ismeretségeket is köthetünk, erősíthetjük a szociális hálónkat, sőt akár barátságok is születhetnek. Rengeteget tehetünk a modern kor egyik legijesztőbb társadalmi kihívása, az elmagányosodás ellen, ha úgy döntünk, igent mondunk egy nyelvtanfolyamra, egy könyvklubra vagy egy hétvégi focicsapatra. Ha úgy érezzük, beszűkült az életünk, egy új hobbi remek lehetőség arra, hogy új emberekkel találkozzunk, s új nézőpontokat ismerhessünk meg.