10 tipp mobilod biztonságának megőrzésére: védekezz a lopás, az adathalászat és az illetéktelen behatolók ellen
Ahogy a technika folyamatosan fejlődik, úgy egyre több lehetőségünk nyílik bizonyos tevékenységekre a mobilok segítségével, és az egyes – telefonokról elérhető – funkciók tárháza szinte kiapadhatatlan. Akár a szakmánk szempontjából kap kiemelt figyelmet szeretett mobilunk, akár néhány nyugodt pillanat érdekében kapjuk elő készülékünket, abban talán mind egyetérthetünk, hogy az egész életünk (de ha nem is az egész, egy része biztosan) ezek körül az extra funkciókkal felturbózott hasznos kis készülékek körül forog.
Az adathalászat bűncselekmény
Mivel nagyon sok adatunk és személyes információnk van a mobilunkon, így nagyon kell vigyázzunk rá. Sajnos manapság egyre jobban megszaporodtak azok a bűnbandák, melyek adatokat lopnak a telefonokról, ezáltal pedig olyan információkhoz jutnak, melyek birtokában vásárolhatnak a bankkártyánkról, és komoly üzleti titkokat is eltulajdoníthatnak. Lehet, hogy elsőre megmosolyogtató, de nyugodt szívvel hívhatjuk az illetéktelen behatolókat bűnbandáknak, hiszen a mobilos csalásokra mára már egy egész iparág épült, és köztudott, hogy a személyiséglopás és egyéb adatok kicsalása bűncselekmény.
A kibertámadás során az adathalászok akár kiadhatják magukat a bankunk egyik alkalmazottjának, de futárszolgálatos sms üzenetekkel is elcsalhatnak teljesen szabálytalan weboldalakra, ahol szintén kiüríthetik a bankszámlánkat. Ha nem rendelkezünk kellő biztonsággal a mobilunkon, a hackerek akár át is vehetik az irányítást a készülék felett. Például, ha olyan alkalmazásokat találunk a menürendszerben, melyekhez semmi közünk sincsen, megnövekszik az adatforgalom a telefonon vagy indokolatlan dolgok történnek, éljünk a gyanúperrel, hogy kémprogramok vannak a telefonunkra telepítve és valaki nyomon követ minket.
Adataink védelme érdekében megtehetünk néhány apró, ám annál hasznosabb lépést, hogy elkerüljük az illetéktelen behatolókat, és mobiltelefonunkat biztonságban tudhassuk.