Az újévi fogadalmaid mindig elúsznak? Idén változtass rajta!

Talán te is megfogadtad, hogy idén másképp csinálod majd: több időt szánsz magadra, egészségesebben étkezel, vagy éppen türelmesebben kezeled a gyerekeidet. De mi van akkor, ha január végére a fogadalmaid már a feledés homályába vesznek? Hogyan érhetjük el, hogy az újévi fogadalmaink valóban megvalósuljanak, és hogyan ne adjuk fel, ha nem sikerült tartani őket?
Miért olyan nehéz megtartani a fogadalmainkat?
Anyaként rengeteg felelősség nyomja a vállunkat, és sokszor mi magunk kerülünk a lista végére. Az újévi fogadalmak, mint a „több időt kell magamra szánnom” vagy „egészségesebben kell étkeznem” nincsenek kellően konkretizálva, így az elménk sem fogja őket komolyan venni. A tudattalan agyi folyamataink elsődleges célja az energia spórolása. Vagyis, ha nem konkretizáltad eléggé a célodat, hogy mit és mikor fogsz ennek eléréséért tenni, az agy egyszerűen nem foglalkozik a fogadalommal.
Ebből adódik az, hogy sokszor az első hónapban kudarcnak éljük meg, ha valami nem úgy történik, ahogy gondoltuk, hogy fog. És ezzel azonnal el is engedjük és teljesíthetetlennek ítéljük a megtett fogadalmunkat.
De az alábbi okok is nagyban közrejátszanak…
1. Az adott élethelyzetünket nem nézve, túl magas elvárásokat támasztunk önmagunkkal szemben.
2. Gyakran túl gyorsan akarunk eredményt látni, és nem nézzük reálisan az utat, amit a cél megvalósulásához be kell járnunk.
3. Hajlamosak vagyunk túl nagy lépéseket tenni, amit valójában lehetetlen elérni. A sikertelenséget könnyen kudarcnak éljük meg, ami demotivál minket.
4. Nem tervezünk, nem gondoljuk végig alaposan, csak durr-bele-bumm kivitelezünk. Nincs tervünk, nincs stratégiánk.

Hogyan érhetjük el, hogy a fogadalmainkat meg tudjuk tartani?
Mit mond az agy- és idegtudomány? Hogyan kellene a fentiekkel szemben hozzáállnunk az újévi fogadalmakhoz? Mit és hogyan érdemes tennünk azért, hogy megvalósuljon az, amit szeretnénk? Ha tudod, hogyan működik a saját irányító központod – az elméd –, akkor sokkal könnyebben valósíthatod meg az álmaidat és a céljaidat.
1. Tűzzünk ki konkrét, elérhető célokat!
Mivel mindannyian anyák vagyunk, a céljainknak is figyelembe kell venniük a mindennapi kihívásainkat. Az „egészségesebben étkezem” típusú általános fogadalom helyett próbáljunk meg valami konkrétabbat, például: „Minden héten három alkalommal készítek a családnak zöldségekkel gazdagított ételt”. Ha például arra törekszünk, hogy több időt töltsünk a gyerekeinkkel, akkor fogalmazzuk meg így: „Minden hétvégén 30 percet játszom a gyerekeimmel, amikor csak lehet.” Ez segít, hogy ne érezzük túl nagy falatnak a célokat, és lépésről lépésre haladva érjük el őket.
2. Ne felejtsd el, hogy a kis lépések is számítanak!
Az anyaság gyakran arról szól, hogy folyamatosan alkalmazkodunk a változó helyzetekhez, ezért fontos, hogy a céljainkat is rugalmasan kezeljük. Ne várd el magadtól, hogy rögtön mindent tökéletesen csinálj! Ha például nem sikerül minden nap a zöldségeket beiktatnod az étkezésekbe, ne keseredj el! Tudd, hogy a kis lépések is haladást jelentenek. Ha ma nem sikerült, akkor próbáld meg holnap újra, és ne add fel! Az önmagunkkal szembeni türelem és elfogadás kulcsfontosságú, hogy kitartsunk a céljaink mellett.
3. Mi van, ha nem sikerült?
Ne add fel! Az anyaként hajlamosak vagyunk túl keményen megítélni magunkat. Ha nem sikerült betartani a fogadalmadat, akkor se hibáztasd magad! A legfontosabb, hogy ne tekintsd kudarcnak a hibákat. Tekints rájuk inkább lehetőségként, amikből tanulhatsz. Ha nem sikerült minden reggel korán kelni és jógázni, próbáld meg megváltoztatni a célodat úgy, hogy jobban illeszkedjen a napi rutinodhoz. Lehet, hogy a délelőtti séta itt és most jobban passzol az életviteledhez.
4. Ragaszkodj a valódi céljaidhoz!
Fontos, hogy a céljaink valóban kapcsolódjanak a mi személyes értékeinkhez és szükségleteinkhez. Ha a fizikai, mentális vagy érzelmi egészségünk érdekében szeretnénk változtatni, akkor nem szabad a társadalmi elvárásoknak és hiedelmeknek megfelelnünk. Lehetséges, hogy épp ezek a hiedelmek korlátoznak minket a célunk elérésében, amiket fel kell tárnunk, és tudatosan tenni kell ellenük. A valódi célod az önmagad iránti szeretetből, elfogadásból és tiszteletből fakad. Az elvárások és a hiedelmek viszont többnyire azt mondják, milyennek kell lenned, mert az, aki most vagy, valamiért nem elég jó.
Az újévi fogadalmak kitűzése sokszor izgalmas lehetőséget kínál arra, hogy változtassunk életünkön. Azonban fontos, hogy az anyaság és a mindennapi kihívások figyelembevételével tűzzünk ki magunk elé reális célokat.
Nem sikerült elsőre? Oké. Van ez így. De ne várd meg a következő újévet! Kezd újra ma, holnap vagy holnapután.
Minden napfelkelte lehetőséget ad arra, hogy egy kis lépést tegyél afelé, amit szeretnél elérni. Ha az újévi fogadalmad nem tartott ki, ne nézz rá végleges kudarcként.
Tervezz, gondold végig, legyél konkrét. Aztán vágj bele!
Jól jönne hozzá egy vonalvezető? Kattints ide, és használd Zsuzsi és a Mom Balance évértékelő és évtervező ANYANAPLÓ-ját! Még nem csúsztál le semmiről!
Werner-Tóth Zsuzsi anyai kiégés és kiegyensúlyozott anyaság specialista saját élettapasztalatait követően döntött úgy, hogy több mint 15 év tudását és a szupererején abba fekteti, hogy támogassa az édesanyák mentális és érzelmi egészségét. Küldetése, hogy a megoldásokra fókuszáló módszerével elősegítse a következő generációk érzelmi stabilitását és mentális jóllétét azáltal, hogy a számukra alapot biztosító édesanyákat tanítja és mentorálja saját nehézségeik leküzdésében, és az őket szolgáló anyaság és öngondoskodás megalkotásában. Munkásságáról többet megtudhatsz a www.mombalance.hu weboldaláról.