Tanévnyitó a moziban: kevésbé ismert filmek az oktatásról

Borítókép: Tanévnyitó a moziban: kevésbé ismert filmek az oktatásról Forrás: pexels/Jeshoots.com
Az elmúlt években a magyar oktatási rendszer zuhanórepülésének lehettünk szemtanúi. Rosszkedvűen – és sokszor rosszul – teljesítő diákok, kiégésközelben lévő tanárok, elkopott tüntetések, közepesen megemelt bér, cserébe egy csomó, jószándékkal is vitatható feltétel – ez a jelenünk perpillanat.

Az oktatás persze máshol sem habos torta, filmes illusztrációi sok esetben túlmutatnak az intézmények falain, és magát az életet modellezik. A Holt Költők Társasága és a Veszélyes kölykök ezúttal kimarad: következzék 8 kevésbé mainstream film, amely különböző hangvételekben mutatja meg, milyen (volt) pedagógusnak lenni Franciaországban, Németországban, Romániában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, vagy épp minálunk a hetvenes évek közepén.

A tanári szoba

Erről a filmről itt írtunk részletesen. A migrációs téma forró talaj, az A tanári szoba viszont kellő és példamutató empátiával nyúl hozzá, nem elhallgatva a nehézségeket, és túlmutatva a leegyszerűsítő, egyoldalú narratívákon. Tanárnak lenni szívás – nemcsak mifelénk.

Pókfoci

Nagyon sok volt tanárkollégám egyik kedvence ez a magyar szatíra, melyben, ha szőrmentén is, de előkerül jó néhány oktatás körül burjánzó rendszerprobléma – a hátborzongató pedig az, hogy ötven év ide vagy oda, ezek pontosan így fordulnak elő a jelenben is. Nem véletlen, hogy Koltai Róbertben és a többiekben magunkra ismerünk.

A hullám

A film valós eseményekre épül, de azokon túl is lép, hogy súlyosabbá tegye a történéseket, és a tragikus végkifejlettel hangsúlyozza: mi történhet, ha óvatlanul felhergelünk egy csomó befolyásolható, törékeny fiatalkorút. A filmbéli tanár csupa jószándékból akarja megmutatni az osztályának, hogyan teremthető és építhető fel az autokrácia, a sodró eseményeket azonban már nem tudja megállítani.

Forrás: Mozinet

Galériánkban további fontos filmeket találsz a harmincas évektől a jelenig: