14 dolog a spájzban, amit valószínűleg túl régóta tárolsz: mutatjuk, mi mennyi ideig áll el a kamrában!
Bár általában tudjuk, mely ételeket nem szabad megenni a lejárati időn túl, például a tejet és a sajtot, számos más konyhai hozzávalót szinte örök életűnek hiszünk. Érdemes lehet időnként ellenőrizni, pontosan minek mikor jár le a lejárati ideje, és észben tartani, körülbelül mióta van meg.
Az egyetlen élelmiszer, ami soha nem romlik meg
Tudtad? A méz az egyetlen élelmiszer, ami soha nem képes megromlani! Akár évezredeken át sem! Az azonban előfordulhat, hogy kristályosodik, összeáll, változik folyós állaga, de ez nem befolyásolja ízét és minőségét. Elég csak kikaparni egy kis csészébe a kellő mennyiséget, felmelegíteni, és máris újra fogyasztható!
Miért nem romlik meg soha a méz?
A mézben nagyon kevés víz található. Ez az alacsony nedvességtartalom nem kedvez a baktériumok és gombák szaporodásának, hiszen ezeknek a mikroorganizmusoknak vízre van szükségük az életben maradáshoz. Emellett a méz túlnyomó részben cukorból áll. Ez a magas cukortartalom egyfajta természetes konzerválószerként működik, megakadályozza a mikroorganizmusok szaporodását. Továbbá a méznek enyhén savas a kémhatása, és ez a savasság szintén gátolja a káros mikroorganizmusok elszaporodását. A mézben található enzimek pedig segítenek megőrizni a méz frissességét és minőségét.