5 filléres tipp, hogyan lehet az otthonod egyszerre tiszta és környezettudatos: zero-waste háztartási praktikák

Borítókép: 5 filléres tipp, hogyan lehet az otthonod egyszerre tiszta és környezettudatos: zero-waste háztartási praktikák Forrás: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya
Manapság már szinte lehetetlen választani a tisztítószerek széles kínálatából, de nem árt jól megnézned, hogy pontosan miből áll az adott termék. Ha inkább a természetes, vegyszermentes megoldásokat keresed, tudunk pár tippet adni ahhoz, hogyan varázsolhatod velük úgy tisztává az otthonodat, hogy az még költséghatékony is legyen!

Sajnos a mai napig sokan gondolják úgy, hogy azzal, hogy akár csak napi egy dolgot tesznek a környezetükért, nem érhetnek el nagy változást. De gondoljunk csak bele, ha minden ember több figyelmet fordítana a környezetvédelemre, azzal a „sok kicsi sokra megy”-elv alapján tényleg sikerülne változást elérni. Ezért is különösen fontos nemcsak az élelmiszerek megválasztása, hanem akár az is, ha a takarítás során is tudatosan állsz a kérdéshez.

Hogyan lehetsz környezettudatos?

Kerüld az egyszer használatos műanyagok használatát!

Nemrég bevezetésre került az a rendszer, hogy a műanyag palackokért plusz díjat számolnak fel, amelyet a gyűjtőpontokon válthatsz újra forintokra. Ez egy hatalmas lépés a fenntarthatóság felé, mely a műanyaghasználat ellen lép fel, és amellyel te is sokat tehetsz a környezetedért. De ha ránk hallgatsz, a legjobb, ha kulacsot használsz, és azt töltöd újra friss vízzel a napi során, hiszen a műanyagpalackokból akár káros mikroműanyagok is juthatnak a szervezetedbe.

Ne pazarolj!

Az ételek terén fontos a maradékmentés, így ha meg tudod oldani, érdemes komposztba gyűjteni a felesleges ételmaradékot. Ha pedig olyan maradékot találsz a hűtőben, amely még felhasználható, készíts szuper maradékmentő fogásokat belőle. A vízzel is csínján bánj, és sose folyasd feleslegesen.

Forrás: Unsplash / Nareeta Martin
A szelektív hulladékgyűjtéssel sokat tehetsz a környezet védelméért.

Gyűjtsd szelektíven a hulladékot!

Ez is egy örökérvényű szabály a környezetvédelem érdekében, mely csak egy kevés erőfeszítést igényel a részedről. A legegyszerűbb, ha otthon is több, kisebb kukát használsz a célra, melyekben külön gyűjtöd a papír, a műanyag és a fém hulladékot. Arra ügyelj, hogy a szemetet gondosan tisztíts meg az ételmaradékoktól, mielőtt a kukákba dobod őket.

Azt tudtad, hogy akár a takarítás terén is használhatsz környezettudatos, saját készítésű termékeket? Nézd végig őket a galériában!