Godzilla Minus One - Egy film, nemcsak szörnyrajongóknak

Borítókép: Godzilla Minus One - Egy film, nemcsak szörnyrajongóknak Forrás: IMDb
A laikus közönség és a kritikusok is elismerően beszélnek a moziról.

A filmtörténelem legsikeresebb szörnye Godzilla, hiszen a vásznon lassan 70 éve szerepel állandó jelleggel, eközben pedig több mint 30 filmben tűnt fel. Hollywood 1998-ban fedezte fel magának az óriási Kaijuban rejlő potenciált, amit aztán a Warner és a Legendary Pictures vitt tovább, lefektetve saját szörnyuniverzumuk alapjait. Részükről Godzilla filmjei leginkább a harcokra fókuszáltak, amit bődületes költségvetésű CGI-jelenetekkel készítettek el. Az emberi szereplők története viszont sosem volt kellően mély ahhoz, hogy igazán komolyan vehető alkotásnak minősüljenek. Persze mit vár el az ember egy szörnyfilmtől? Tehetnénk fel a kérdést magunknak, amire a japánok csattanós válasszal reagálnának is a Minus One kapcsán.

Az 1954-es első Godzilla-filmben a szörny csupán egy eszköz volt, annak ellenére, hogy nyilvánvalóan központi szereplőnek minősült. A mozi valójában egy dráma volt, ami a háború pusztító hatását vette górcső alá, emberi sorsokon keresztül bemutatva a történetet. A filmnek volt mélysége, a szereplőknek volt valódi szerepe, amitől sokkal emberibb és kézzelfoghatóbb lett az egész cselekmény. Ezt a szellemi örökséget vitte tovább a Godzilla Minus One, amiben Japán a második világháború pusztításából próbál meggyötörten magához térni. A hollywoodi produkciók töredékéből, mindössze 15 millió dollárból gazdálkodták ki azt a látványvilágot, ami simán kenterbe veri a gigaprodukcióknak minősülő amerikai társait, ráadásul a visszafogott marketing ellenére is megtalálta a közönséget a film.

Ezt a történetet azoknak is látniuk kell, akik messzire elkerülnék a szörnyfilmeket. Spoilermentesen nagyjából annyit elárulhatunk a történetről, hogy főhősünk egy kamikazepilóta, aki nem áldozta fel magát Japánért annak biztos tudatában, hogy a háborút már elvesztették. Az országban ez minimum hazaárulásnak minősül, ezért a megszégyenült Sikisimának saját harcát is meg kell vívnia, miközben összeköti őt a sors egy nővel, Norikóval és egy elárvult kislánnyal, akit szintén traumák gyötörnek, ahogy az egész lakosságot is a borzasztó múlt árnyékában.

Egy alapból kilátástalan szituációban jelenik meg a hatalmas szörny, akinek rombolását minden eddiginél realistább módon ábrázolták a vásznon a készítők. Pusztítása lehengerlően látványos, és ahogy az 1954-es első filmben, itt is inkább egy eszköz, aminek feladata, hogy még feszültebbé és komolyan vehetőbbé tegye a filmet. Óriási a kontraszt a japánok alkotása és a hollywoodi produkciók között, ahol az óriási Kaiju harcait állítják a középpontba, az emberi karakterek párbeszédei pedig már csak filler jellegűek az akciójelenetek között. A Godzilla Minus One sokkal többet fog adni nekünk, mint amit egy szörnyfilmtől várhatnánk, szerencsénkre pedig már magyar szinkronnal is megtekinthető a Netflix kínálatában. Bátran ajánljuk a filmet nemcsak Godzilla rajongóinak, hanem azoknak is, akik szeretnének egy hétköznapinak semmiképp nem nevezhető drámát átélni.