Így épült fel a kosárlabda új királya

LeBron James pontot szerez Forrás: Jason Armond / Los Angeles Times / Getty Images
Kareem Abdul-Jabbar pontrekordja évtizedekig megdönthetetlennek tűnt. Aztán jött LeBron James.

Amikor általános iskolás voltam, hatalmas divatja volt a kosaras kártyáknak, szinte minden fiú azokat gyűjtötte, cserélgette a szünetekben. Megvoltak a jellemző tarifák, egy Jordanért például simán leszámoltunk 10-20 kevésbé nagy nevet, ha ráadásul hologramos volt, akkor a szerencsések még egy teljes pakliért cserébe se szívesen mondtak le róla. Nagy sláger volt még Shaquille O'Neal is, főleg amikor az Orlando Magicből a Los Angeles Lakershez szerződött. Nem tudom, ma is gyűjtenek-e még a gyerekek ilyen kártyákat, de ha előkotornám két teljes albumomat, talán az is kevés lenne egy LeBron James lapért.

LeBron a Wizards ellen
Forrás: Keith Allison / Wikimedia Commons
LeBron viszonylag fiatalon, 2006-ban a Wizards ellen

A most 38 éves szupersztár ugyanis nemrégen megdöntötte Kareem Abdul-Jabbar 1989 óta álló rekordját, azt a 38.387 pontos csúcsot, amiről évtizedek óta mindenki azt gondolta, soha nem lehet majd felülmúlni. Persze ez a világ rendje, jó eséllyel csak idő kérdése, hogy minden kiemelkedő sportteljesítménynél mutasson valaki jobbat. De azért mégiscsak volt közben a kosárlabdának egy Michael Jordanje, Kobe Bryantje, vagy sorolhatnánk még a neveket. Aztán ez a rekord csak érintetlen maradt valahogy. Mostanáig. Na jó, azt tegyük azért hozzá gyorsan, hogy Jordannek a visszavonulásai és egy súlyosabb sérülése miatt voltak jócskán kihagyásai - a pontátlagait megvizsgálva érdekes eljátszani a gondolattal, mi lett volna, ha...

Azt véletlenül sem szeretném eldönteni, hogy akkor most Jamest nevezhetjük-e minden idők legjobbjának a sportágban, meg amúgy sem tartom jó dolognak ezeket az összehasonlításokat, egyszerűen annyit változik idővel minden körülmény, hogy nem is lenne tisztességes választani. Ezért nem mondanám az se soha, hogy Lionel Messi a valaha élt legjobb futballista, noha kétségkívül zseni. De hogy LeBron kitörölhetetlen nyomot hagyott a kosárlabda történetében, kétségtelen. Abdul-Jabbar pedig természetesen ott tapsolt a csúcsdöntésnél.

LeBron James és Dwyane Wade
Forrás: Keith Allison / Wikimedia Commons
A Miami Heat játékosaként Dwyane Wade-del, 2011-ben

Az ohiói Akronban született, és ott is kezdett kosárlabdázni, esetében pedig nem költői túlzás, hogy tehetsége a St. Vincent-St. Mary High School középiskolában töltött évek alatt megmutatkozott. Négy év alatt 2657 pontot szórt, 892 lepattanó és 523 assziszt mellett. A számokon kívül a szakértők véleménye is azt mutatta, sokra viheti, egyéni elismeréseket zsebelt be sorra, és közben nagyot fejlődött, mert míg első évében 18 pontot átlagolt, az utolsóban már meccsenként 31,6-ot dobott. Nem csoda, hogy a 2003-as drafton – ahol rekordszámú külföldi játékost is kiválasztottak – első helyen csapott le rá a Cleveland Cavaliers. Nem tettek rossz lóra, LeBron a csapat történetében először nyerte el az év újonca címet bemutatkozó idényében – egyben a legfiatalabb is lett az NBA-ben, akinek ez sikerült. A húszpontos átlaga pedig rögtön olyanok közé emelte, mint Michael Jordan és Oscar Robertson.

Ráadásul ennél már csak jobb évek következtek, harminc ponttal 2008-ban ligaelső volt, 2009-ben és 2010-ben az alapszakasz MVP-je lett. De ahhoz, hogy csapatszinten is felérjen a csúcsra, hét év után el kellett hagynia Clevelandet: első két bajnoki aranygyűrűjét 2012-ben és 2013-ban úgy szerezte meg a Miami Heattel, hogy mindkétszer ő volt az alapszakasz és a döntő legértékesebb játékosa. Később visszatért Clevelandbe, ahol szintén bajnok és döntő-MVP lett 2016-ban, a 2018-2019-es szezontól a Los Angeles Lakerst erősíti, velük 2020-ban tudott nyerni, és naná, hogy a döntő legjobbjának is megválasztották. A válogatottal két olimpiát nyert, míg a 2004-es bronz olyan nevekkel mint Allen Iverson, Carmelo Anthony, Dwyane Wade és Tim Duncan valóságos lebőgésnek számított.

LeBron James és Carmelo Anthony
Forrás: Erik Drost / Wikimedia Commons
Carmelo Anthonyval 2022-ben, a Cleveland elleni meccsen

Noha 206 centi és 113 kiló, LeBron erősségének nemcsak erejét és magasságát tartják, hanem atletikusságát és gyorsaságát is. Na meg a sokoldalúságát, ugyanis míg Kareem Abdul-Jabbarnak védjegyévé vált a skyhook (magas ívű horog) nevű dobásfajta, addig Jamest a szakírók nem szeretik beskatulyázni: jól csinálja a Hakeem Olajuwon-féle Dream Shake-et, a fadeawayt (hátra elugrással elvégzett tempódobás), és hárompontosból is kíméletlen.

A korábban az Orlando Magicet, a Boston Celticst és a Los Angeles Clipperst is edző, most a Philadelphia 76ersnél dolgozó Doc Rivers mondta róla egy New York Times-interjúban, hogy valószínűleg minden lehetséges módon szerzett már pontot. Viccesen hozzátette, legalább tízezret az ő csapatai ellen.

A lényeg viszont, hogy az utóbbi hetekben nem véletlenül volt tele vele a sportsajtó. Abdul-Jabbarnak húsz év jutott az NBA-ben, ennyi idő alatt építette fel a már említett rekordot, James pedig szintén húsz év alatt döntötte meg. A nagy különbség viszont, hogy LeBron most, 38 évesen is olyan szinten tartozik a liga legjobbjai közé, hogy nem nagyon hallani a visszavonulás gondolatáról, azzal megvárná, hogy fiával, Bronnyval játszhasson együtt. Márpedig így olyan magaslatokba juthat el, amit még nehezebb lesz elérni, mint Jabbar csúcsát. LeBron e sorok írásakor 38.450 pontnál jár, az aktív kosarasok közül Carmelo Anthony van hozzá a legközelebb – de ő is tízezres mínuszban, ráadásul kábé egyidősek.

A válogatott mezében
Forrás: Christopher Johnson / Wikimedia Commons
A 2012-es londoni olimpiát megnyerték. Nigériát 156-73-ra múlták felül az egyik csoportmeccsen. A spanyolok elleni finálé azért jóval nehezebb volt: 107-100-ra végeztek