Hogyan és mikortól tanítsd meg a gyereked fogat mosni?
Mikor kell elkezdeni a fogmosást?
A fogmosással kapcsolatban az első dilemma, hogy mikor kell elkezdeni tisztítani a gyerekek fogát? Régebben például a babák fogát egyáltalán nem mosták, mert úgy tartották, hogy a tejfogakkal nem érdemes FOGlalkozni. Ma már tudjuk, hogy a tejfogak állapota kihat a maradandó fogak egészségére is, másrészt minél előbb szoktatjuk rá gyermekünket a megfelelő szájhigiéniára, annál természetesebbé válik számára. A modern ajánlások szerint tehát már akkor érdemes elkezdeni a fogmosást, miután áttörtek az első fogak. Persze a legkisebbeknél a fogmosás még nem azt jelenti, hogy a klasszikus fogkefével átsúroljuk azt a pár fogacskát, hanem jó választás a puha, ujjra húzható, apró sörtés babafogkefe.
Milyen fogkefével?
Ha már több foga is kijött, akkor beszerezhetjük az első fogkeféjét, és fontos, hogy akárcsak a felnőtteknél, a gyerekeknél is 3 havonta érdemes cserélni a fogkefét. Mindig az életkornak megfelelő darabot válasszunk, hogy a kefe feje ne legyen túl nagy számára, illetve a sörték kialakítása is igazodjon a fogazathoz (nem egyforma való tejfogakra és maradandó fogakra). 1 éves kor körül már odaadhatjuk a babák kezébe a fogkefét, hogy ismerkedjenek vele, persze csak felügyelet mellett. Ilyenkor jó szolgálatot tesznek a vaskosabb markolattal rendelkező darabok, amit könnyebben meg tudnak fogni kicsi kezükkel.
Milyen fogkrém ajánlott gyerekeknek?
A legtöbb felnőtt fogkrém fluoridot tartalmaz, méghozzá legalább 1450 ppm mennyiségben, ezért gyerekek nem szabad ezeket adni. A fluorid ugyanis egy olyan ásványi anyag, amely védi a fogakat a szuvasodás ellen azáltal, hogy segít megerősíteni a fejlődő zománcot, és lassítja a lepedéket okozó baktériumok savtermelését. Túl nagy mennyiségben viszont éppen ellenkezőleg, sérülékenyebbé teszi a fogzománcot, ez a fluorózis. Mivel a kicsik még nem tudják kiköpni a fogkrémet, hanem lenyelik azt, fennáll a veszélye annak, hogy túl sok fluoridot vinnének be a szervezetükbe (ami egyébként a vízben és a táplálékokban is megtalálható). 2 éves korig ezért biztonságosabb fluoridmentes fogkrémet használni.
Egyes ajánlások szerint, ha a fogkrém 500 ppm-nél kevesebb fluoridot tartalmaz, akkor 2 éves kor alatt is alkalmazható, de csak rizsszemnyi adagot rakjunk a kicsik fogkeféjére. 2-6 éves kor között borsónyi mennyiség javasolt, 6 éves kor felett pedig át lehet térni a 1450 ppm fluoridos fogkrémekre, de mindig ellenőrizzük, hogy a gyerekek kiköpjék.
A helyes fogmosás technikája és tanítása a gyerekeknek
Bármennyire is szeretné ovis vagy bölcsis gyermekünk önállóan végezni a fogmást, 6-7 éves korig mindig mi irányítsuk a mozdulatokat, vagy miután ő megmosta, súroljuk át mi is. A helyes mozdulatokhoz szükséges finommotorikus képességek ugyanis ekkora fejlődnek ki teljesen. De persze addig is taníthatjuk a fogmosásra azáltal, hogy mondjuk és mutatjuk nekik a folyamatot, illetve látják, hogy mi hogyan mossuk meg a saját fogunkat.
Jó, ha már kezdetektől fogva arra szoktatjuk a gyerekeket, hogy a fogmosás kb. 2 percig tartson. A fog rágófelszínén előre-hátra mozgassuk a fogkefét, a belső részen pedig sepregető le-fel mozdulatokkal haladjunk, mindig az íny felől indulva. A fogak külső felszínét pedig ugyanezekkel a söprögető mozdulatokkal tudjuk megtisztítani a legkisebbek esetében, vagy ha már össze tudják zárni a fogsorukat, válthatunk a körkörös mozgásra. Ha pedig már kijöttek a maradandó fogak, elkezdhetjük megtanítani a felnőtt technikát, vagyis hogy a fogkefét félig az ínyre, félig a fogra helyezve kell tartani, a felszínnel 45 fokos szöget bezárva. 6 éves kor felett mindig fektessünk külön hangsúlyt a hátsó, nehezebben elérhető fogakra!