Jobban csípnek a szúnyogok, mint másokat? Hát ezért!

Szúnyog Forrás: National Institute of Allergy and Infectous Diseases
Egy friss kutatás segít jobban megérteni a roppant idegesítő vérszívók viselkedését.

Nyár van, amikor tehetjük, megyünk a szabadba, de rém kellemetlen, amikor egy szalonnasütés közben, amikor már szürkül, vagy éppen a vízparton megrohamoznak a szúnyogok. Viszont biztosan mindenki megfigyelte már, hogy egy adott társaságnak nem minden tagja részesül egyenlő bánásmódban a vérszívók részéről. Vannak, akiket jobban, másokat kevésbé kedvelnek. A tudományt is nagyon foglalkoztatja, miért van ez így.

Tavaly például egy afrikai kísérletről számoltunk be:

Most egy újabb tanulmány jelent meg a Journal of Medical Entomology című orvosi rovartani folyóiratban. Ez az írás is rámutat néhány olyan tényezőre, amelyek a jelek szerint befolyásolják a szúnyogok ízlését. Itt van mindjárt például a vércsoport: a kutatók azt tapasztalták, hogy a 0-s vércsoportú embereket kétszer gyakrabban bökték meg a rovarok, mint az A-sokat – ezzel kapcsolatban a testnedvek és a kipárolgás révén kaphatnak információt a szúnyogok.

A floridai egyetem rovartani professzora, Jonathan F. Day szerint vannak bizonyos jelek, amelyeket a szúnyogok követni tudnak, amikor célpontot választanak. Például anyagcserénktől függhet az is, mennyi szén-dioxidot bocsátunk ki, de minél többet, annál vonzóbbak leszünk. Adódik a kérdés, hogy akkor miért nem zavarják össze a vérszívókat például a belső égésű motoros autók, de erre is egyszerű a válasz: a tejsav, illetve a vajsav. Ez mondja meg nekik, hogy hahó, itt vagyunk.

A szúnyogoknak egyébként kiváló a látásuk, viszont általában alacsonyan repülnek, hogy ne akadályozza őket a szél. Képesek az embert elkülöníteni a horizonttól, amiben segít nekik a sötét ruházat, de valamelyest nehezíti a dolgukat a világos ruha. Ha pedig már megtaláltak, és leszállnak ránk, a testhőmérsékletünk is információforrás a számukra. A normál testhőmérséklet is változó az embereknél, akiknél kicsit magasabb, azokat jobban szeretik. Amúgy az edzés, a testmozgás, az alkoholfogyasztás, sőt még a terhesség is jobban csábítja őket. Szóval ha egész nap a kertben dolgozol, de közben felpattintasz egy sört, amikor leülsz pihenni az árnyékba, máris kitetted magadra a céltáblát.

A szakemberek szerint vannak praktikák, amelyekkel elkerülhetjük a csípéseket – igaz, ezeket nem feltétlenül könnyű követni. Például kerülnünk kellene a napkelte és napnyugta körüli időszakokat, mert akkor a legaktívabbak a szúnyogok, mint mondjuk a nap közepén. Az is hasznos, ha minél kevesebb bőrfelületet hagyunk szabadon, noha a nagy melegben a hosszú ruházat nem kimondottan komfortos, vannak egész jó, lélegző anyagok. A szúnyogriasztó spray is megfontolandó, a szobában pedig egy ventilátor jól jön, ha mozgatjuk a levegőt, kevésbé tudnak kiigazodni.

Természetesen azt is elmondták a tudósok, hogy további vizsgálatokra, kísérletekre van szükség, hogy például a vércsoporttal kapcsolatos összefüggést alátámasszák vagy megcáfolják, illetve pontos ok-okozati kapcsolatot találjanak.