Ezreket spórolhatsz, ha így mosol, és még a környezetet is támogatod!
A felmérés alapján a válaszadók egyötöde (21%) pedig 50 °C vagy annál magasabb hőfokon. A törölközők és ágyneműk esetében ez az arány még magasabb. A 40 fok helyett 30 fokos vízben történő mosás ugyanakkor az Energy Saving Trust kutatása szerint jelentős (57%-os) energiamegtakarítást eredményez, és nem utolsó sorban számottevően csökkenti a mosási folyamat ökológiai lábnyomát is.
A kutatások alátámasztják, hogy 40 fokos mosás helyett a 30 fokos mosás a kulcs a pénzmegtakarításhoz, az energiatakarékossághoz és néhány szélsőséges esetben a bolygó megmentéséhez.
De vajon a 30-as mosás a 40-es mosás helyett valóban ekkora különbséget jelent? Utánajártunk.
Először is, olcsóbb?
Igen, az, de nem annyira, mint gondolnád. Az Energy Saving Trust szerint a ruhák 30 fokos mosása körülbelül 57%-kal kevesebb áramot használ egy év alatt, mint a magasabb hőmérséklet. Ez azt jelentené, hogy egy átlagos háztartás energiaszámláján elért megtakarítás 8000 forint. Mivel 2023-ban egy közepes méretű ház átlagos háztartási villanyszámlája 84.000 forint volt, ez a megtakarítás nem jelent radikális költségcsökkenést.
Bár energiát takaríthat meg és egy kicsit olcsóbb lehet, a 30 fokos (vagy akár 20 fokos) mosás még mindig ugyanolyan hatékony?
A tesztek során a 30 fokos programok jobban tisztítottak, mint a 20 fokosak, de még mindig nem mostak ki néhány foltot, például az olívaolaj alapú, vagy zsíros foltokat. A 30 fokos mosás megfelelő olyan ruhákhoz, amelyek általános mosást igényelnek, nem pedig célzott folteltávolítást. A fehérneműt, törölközőt és háztartási ágyneműt 60 fokon kell mosni a baktériumok terjedésének megakadályozása érdekében. A megnövekedett hőmérséklet önmagában nem öl meg minden baktériumot, de egy jó mosószerrel kombinálva a 60 fokos mosásnak meg kell szabadulnia a bakteriális spóráktól és vírusoktól.
Tehát általános mosás esetében jó megoldás a 30 fokon történő tisztítás, de speciális esetekben, például makacs foltok, vagy fertőtlenítés esetén a magasabb hőfok lehet a megoldás.
Ezek után lássuk, hogy mikre kell figyelnünk, ha 30 fokon mosunk.
1. Válogasd szét a ruhaneműt
Annak érdekében, hogy hatékony legyen a mosás, válogasd szét a fekete, fehér és színes ruhákat, a törölközőket és a kényes anyagokat.
2. Olvasd el a címkét
A ruházati címke tájékoztat, hogy egy ruhadarab legfeljebb milyen hőmérsékleten mosható. Nem baj, ha az ajánlottnál alacsonyabb hőmérsékleten mosunk, de magasabb hőmérséklet károsíthatja.
3. A foltok előkezelése
A foltokat kezeljük folyékony mosószerrel, méghozzá célzottan a foltra öntve, majd hagyjuk pár percig hatni. Ezt követően tehetjük be a mosógépbe.
4. Használj jó mosószert!
A jó minőségű mosószer kulcsfontosságú ahhoz, hogy alacsonyabb hőmérsékleten jó eredményeket érjünk el.
Ügyelj arra, hogy kövesd az utasításokat, figyelembe véve a terület vízkeménységét (a kemény víz általában nagyobb adagot igényel), és kerüld a túl sok mosószer használatát. Ez különösen fontos a rendkívül energiatakarékos mosógépeknél, amelyek kevesebb vizet fogyasztanak.
5. Válaszd ki a megfelelő mosási ciklust
A mosógépek különböző ciklusokkal rendelkeznek, ezért elengedhetetlen, hogy a mosandó szöveteket a megfelelő mosási ciklushoz igazítsuk. Ha a mosandó tárgyak pamutból készülnek, győződj meg arról, hogy pamutmosást választasz, és olyan kényes termékekhez, mint a selyem, gyakran van egy másik beállítás erre.
A különböző típusú gépek különböző programokkal rendelkeznek: némelyiknek akár 20 is lehet, beleértve a nagyon specifikusakat olyan dolgokhoz, mint a babaruhák, és még egy olyan beállítás is, amely alkalmas lehet csak kézmosásra alkalmas ruházati cikkhez.
6. Töltsd be megfelelően a mosógépet!
Az energiahatékonyság maximalizálása érdekében teljes terhelésre van szükség, de ügyelj arra, hogy ne terheld túl a gépet sem. A mosógépet soha nem szabad a dob háromnegyedénél tovább tölteni.
Ha túl szorosan vannak a ruhák betöltve, csak részben lesznek tiszták. Gyakran ez az egyik oka annak, hogy a ruhák még mindig szagosak, miután átestek a mosáson.
forrás 1., forrás 2., forrás 3.