Miért kell bűntudatot kelteni a szülőben, akinek nyári ügyeletben is jár óvodába a gyereke?

Borítókép: Miért kell bűntudatot kelteni a szülőben, akinek nyári ügyeletben is jár óvodába a gyereke? Forrás: tolmacho / Pixabay
A kisgyerekek elfáradnak a feszes óvodai napirendben, nekik is szükségük van a kikapcsolódásra, ezért az a legjobb, ha a 10 hetes nyári szünetben ők is vakációznak, akár az iskolások: ezt hallani, olvasni június vége óta. De mit csináljanak azok a szülők, akiknek dolgozniuk kell nyáron, és más családtagra sem tudják rábízni a gyermeküket? Miért kell, hogy ők rossz anyának, apának érezzék magukat ettől?

A menetrend minden évben a szokásos: már a tavaszi szünet után elkezdik felmérni az óvodák többségében, hogy a nyári szünetben melyik gyerek fog járni az intézménybe. Ezzel párhuzamosan a csendes (vagy olykor kevésbé csendes kampány) is megindul, hogy lehetőleg minél kevesebb gyerek maradjon az óvodában. A legtöbb helyen például kikötik, hogy az a gyermek, akinél a szülő kistesó miatt nem dolgozik, az nem mehet a nyári szünetben, amit még viszonylag könnyen meg lehet érteni. De nem egy anyukától hallottam, hogy az óvónő vagy akár az intézményvezető természetesnek vette, hogy a nagymamák tudnak vigyázni az unokákra nyáron, ha már úgyis a közelben laknak és nyugdíjasok. Ahogy a home office-os szülőket is több helyen próbálják meg meggyőzni, hogy ha úgyis otthonról dolgoznak, ne vigyék oviba a gyerekeket nyáron, vagy legalább menjenek értük rögtön ebéd után, ami már nálam átlépi azt a bizonyos határt.

Forrás: Yan Krukau / Pexels
Az óvodai ellátást elvileg egész évben biztosítani kéne, de a gyakorlatban ez nem valósul meg.

Pistike nyáron is megy oviba, Pistikét nem szeretik a szülei?!

Az utóbbi időben rengeteg cikk is megjelent arról, hogy a gyermekpszichológusok szerint az óvodásoknak is szükségük van arra, hogy otthon, a családjukkal töltsék a nyári szünetet. Ezeket aztán gyakran megosztják az ovik közösségi oldalain is, vagy nálunk például a helyi újságban az óvodaigazgató is írt erről, hátha van olyan anyuka, apuka, akihez nem jutott el a hír, miszerint rosszat tesz, ha nem tudja kivenni a gyereket az oviból nyárra.

Az óvoda ugyanis fárasztó, sok a szabály, sok a gyerek, alkalmazkodni, figyelni, „viselkedni“ kell, ami leterheli a kicsiket, és az volna az ideális, ha nyáron lazíthatnának. Van, akit pedig az is megvisel, hogy nyáron javarészt összevont csoportok működnek, és nem a megszokott közegben, óvó nénikkel kell lennie. Ezeket az állításokat persze senki nem vitatja, a 3-6 éves korosztálynak az ovi tényleg akkora feladat, mint a nagyobbaknak az iskola, szóval jó volna nekik is a nyári szünet. Azzal mondjuk már vitatkoznék, mikor néhány cikk szakértője odáig elmegy, hogy egyenesen gátolja a gyerek mentális fejlődését, ha nyáron nem tud hosszan pihenni.

Ami pedig a legszörnyűbb, sokszor nemcsak a szülők felé kampányolnak, hanem a gyerekeket is elkezdik nyomasztani. A cikkre készülve döbbenten olvastam más szülők beszámolóját, miszerint az óvónők hangos megjegyzéseket tesznek a kicsik előtt, például „Szegény XY, egész nyáron óvodába kell járjon, mert a szülei nem vesznek ki szabadságot.“ vagy „Ha tehetnék, XY biztosan még hétvégén is az oviban lenne.“ és a legdurvább „Nem tudom, minek kellett nekik még egy gyerek, amikor XY-ra is mi vigyázunk egész nyáron“. Bizony, a gyerekek nemcsak az oviban mesélik el, hogy mik történnek otthon, hanem fordítva is működik ez, és a kis füleket semmi nem kerüli el…

Forrás: Yan Krukau / Pexels
A probléma rendszerszintű, mert nincs elég óvónő, hogy meg tudják oldani a helyettesítést a szabadságolások idejére.

10 hét nyári szünet vs. 6 hét szabadság a szülőknek

Véleményem szerint kisebbségben vannak azok, akik ugyan megtehetnék, mégis jár egész nyáron át a gyerekük oviba, ráadásul róluk szinte biztosan leperegnek az ilyen fajta üzenetek, cikkek. Akiknél viszont mindkét szülő dolgozik, és nagyszülők sem bevethetőek, tipródnak és minden reggel lelkiismeret-fordulással indulnak el az óvodába, majd a munkahelyükről rohannak értük délután. A legjobbat szeretnék a gyereküknek, de egész egyszerűen nem jön ki a matek: a nyári szünet 10 hét, egy kétgyerekes szülőnek pedig életkortól függően kb. 30 nap szabadsága van egy egész évre (de három gyereknél is csak 3-mal több). Ezt a nagyjából 6 hetet kell beosztani a nyári szünetre, a téli szünetre, a nevelés nélküli munkanapokra, esetlegesen tavaszi és őszi szünetre, betegségekre, napközbeni orvosi vizsgálatokra és még sorolhatnánk.

Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb munkahelyen maximum 2 hét egybefüggő szabadságot adnak ki, azt is eléggé keserű szájízzel. Persze lehet olyan felállás (és sokan csinálják), hogy apa és anya nem egyszerre mennek szabira, hanem felváltva oldják meg a gyerekek felügyeletét, de így alig van együtt a család, ami szintén nem ideális. Ovisokat táborba küldeni még nem igazán lehet, szóval ez az opció sem játszik, mint az iskolásoknál. Nyilván szerencsés, akinek szabadabb az időbeosztása, mert mondjuk vállalkozó, de azért lássuk be, Magyarországon nem ez a jellemző. Illetve azért a vállalkozók többsége sem teheti meg, hogy egész nyáron ne dolgozzon, ahogy az sem egészséges opció, hogy hetekig éjszaka pótoljuk a munkát, mert napközben a gyerekekkel programozunk.

Forrás: Artem Podrez / Pexels
A szülők többsége nem azért járatja nyári ügyeletbe a gyerekét, hogy ő otthon egyedül pihenhessen.

Átlagosan 2-4 hetet zárva tartanak az óvodák

Az ide vonatkozó törvény szerint az óvodai ellátást folyamatosan biztosítani kell a gyerekek és szülők számára, két hosszabb szünet engedélyezett: karácsony környékén általában 2 hétre, nyáron pedig 2-4 hétre zárnak be az ovik. Erre a dolgozói szabadságolások miatt már csak azért is szükség van, mert ilyenkor lehet elvégezni a szükségszerűvé vált karbantartási, festési munkálatokat. A törvény azonban azt is kimondja, hogy kötelező biztosítani ügyeletet, esetleg társintézményben felügyeletet azoknak a gyerekeknek, akiknek a szülei valamiért nem tudják végig megoldani, hogy otthon legyenek vele. Ez nagyobb településeken általában úgy működik, hogy az óvodák váltásban zárnak be, de kisebb településeken, ahol csak egy-egy ovi van, teljes a leállás.

Nálunk is 3 hétig szünet lesz az óvodában, szóval hiába mondogatják a gyerekeknek bent, hogy ők egész nyáron járnak, ez nem igaz. Csak úgy veszem észre, hogy az óvoda részéről hajlamosak elfelejteni, hogy a nyári ügyeleten túl lesz még 3 hét, amikor senki nem mehet. Ennél többet nem tudunk szabadságokkal, nagyszülőkkel kigazdálkodni, és ahogy látom reggelente, elég sok család van még így vele. Mivel a nagyobbik szeptemberben iskolát kezd, már augusztus utolsó hetén sem megy oviba, hiába nyit ki újra, tehát egy teljes hónap nyári szünet lesz, és nem vagyok hajlandó bűntudatot érezni, amiért nekünk csak 4 hét fér bele a 10 helyett.

A nyári ügyeletben egyébként sem a szokásos, szigorú menetrendet követik, mert összevont csoportok vannak, nincsenek foglalkozások, szabad játék van délelőtt és délután is. A kisebbik lányom például kifejezetten élvezi, hogy most játszhat a nagyokkal, mert egyébként életkor szerinti csoportbontásban szoktak lenni. Persze viselkedni itt is kell, nem lehet óriási kupit csinálni, verekedni, szépen kell ebédelni és utána csendes pihenő következik, de azért sokkal lazább az egész, mint egyfajta tábor. Nem hiszem, hogy ennél jobb lenne, ha otthon lennének velem, és azt látnánk, hogy dolgozok napközben, nem tudok velük játszani. Ők csalódottak lennének, én frusztrált, a főnököm pedig hiába várná határidőre a munkámat. Így viszont, amikor szabadságon leszünk a férjemmel, teljesen rájuk tudunk koncentrálni. Szóval szerintem nem lesz attól valaki rossz szülő, ha nyári ügyeletbe kénytelen járni a gyereke, hiába próbálnak meggyőzni minket erről.

Kifogytál az ötletekből a nyári szünetre, vagy még nem is tudtál előre tervezni? Van néhány szuper mentőötletünk: