Retró képválogatás: így vásároltunk a rendszerváltást megelőző évtizedekben
Az biztos, hogy az 1900-as években sokkal kevesebb inger ért minket, így a bevásárlás is sokkal nyugodtabban és lassabban zajlott. Az emberek általában gyalog vagy esetleg biciklivel jutottak el a boltba, és mivel jóval szélesebb volt a választék, sokkal jobban megbecsülték a termékeket.
Irány a KÖZÉRT!
Ha ma azt mondjuk közért, talán kevesen tudják, hogy pontosan melyik szó rövidítése ez. A Községi Élelmiszerkereskedelmi Rt. elnevezés egy magyarországi élelmiszer-kiskereskedelmi vállalatot takar, melyet az 1940-es évek végén alapítottak. Egészen a rendszerváltásig működött, kezdetben több mint 350 budapesti és 31 vidék bolttal rendelkezett.
Tudtad, hogy a legelső önkiszolgáló KÖZÉRT üzlet 1955-ben nyílt meg Budapesten a 2. kerületben?
Tehát 1955 óta van arra lehetőségünk, hogy ne az eladótól, a pult mögül kérjük ki az élelmiszereket a boltban, hanem saját magunk szedjük őket össze a bevásárlás során. Az 1960-as években már a vállalat üzleteinek több mint a fele önkiszolgáló rendszerben működött, a privatizáció során azonban a Közért boltok magánemberek, hazai vagy külföldi üzletláncok tulajdonába kerültek.
Mit lehetett kapni a KÖZÉRT-ben?
Szinte mindent, amire egy háztartásban szükség lehet: legyen szó élelmiszerről, tisztálkodó- vagy tisztítószerekről és egyéb higiéniai termékekről.
Mi a helyzet az ABC-áruházakkal?
Azokat a nagyobb élelmiszerboltokat, amelyek 200 m²-nél nagyobb alapterülettel rendelkeztek és a vásárlás önkiszolgáló rendszerben működött, neveztük ABC-áruháznak. Ezek kifejezetten nagy újdonságnak számítottak a maguk idejében, hiszen sokkal nagyobb árukínálattal bírtak, és hasonlóan a mai szupermarketekhez, néhány terméket, például a húsárut leszámítva, nem a pultnál történt a kiszolgálás.
Nevét egyes források szerint onnan kapta, hogy olyan árucikkeket lehetett itt kapni, amelyek a mindennapi szükségleteket elégítik ki. Mások szerint az ABC az Alapvető Beszerzési Cikkek rövidítésből származik, de az az elmélet is kering az elnevezéssel kapcsolatban, hogy az „A” betű az általános, a „B” betű pedig a bolt szóra utal.
Miért alakultak ki az önkiszolgáló üzletek?
Az új üzletek célja az alkalmazottak számának csökkentésén túl a gyorsabb kiszolgálás elérése volt. De azt tudtad, hogy mi volt ennek a fő oka? Mivel ebben az időben egyre több nő kezdett el dolgozni, a bevásárlásra fordított időt szerették volna csökkenteni.
Az ABC-áruházakról számokban
Az első ABC-áruházat 1964-ben adták át, de az 1980-as évek végére már csaknem 1500 darab működött belőlük. 1993-ban az üzlettípusok nevét megváltoztatták, és az 1990-es évek közepétől jelentek meg azok a nagyobb élelmiszer áruházak, hiper- és szupermarketek Magyarországon, amelyek többségét már napjainkban is ismerhetjük.