5 szokás, amit egészségesnek hiszel, pedig nem az: károsítják a bélflórát

Borítókép: 5 szokás, amit egészségesnek hiszel, pedig nem az: károsítják a bélflórát Forrás: Helena Lopes/Unsplash
Bélrendszerünk mikrobiomját baktériumok milliói alkotják, melyek között vannak károsak és hasznosak egyaránt. Optimális esetben ez utóbbiak vannak túlsúlyban, ám előfordulhat, hogy az egyensúly megbomlik, sokszor éppen egy egészségesnek vélt szokás miatt. Most lerántjuk a leplet azokról a jónak hitt szokásokról, melyek nem hogy segítenék, hanem épp ellenkezőleg, károsítják a bélflórát.

A bélrendszer mikrobiomja az elmúlt évtizedben került a tudományos vizsgálódások középpontjába, nem véletlenül. A kutatásokból ugyanis az derült ki, hogy a mikrobiomunk állapota és változásai döntően befolyásolják testi és mentális egészségünket: hatással van az idegrendszerünk működésére, a hangulatunkra, sőt még a testalkatunk alakulására is. Egyensúlyának felborulása okozója lehet a cukorbetegségnek, az inzulinrezisztenciának, az elhízásnak, a migrénnek, a különféle intoleranciáknak és allergiáknak, gyulladások és gócok kialakulásának, valamint a zsírmájnak is.

A bél mikrobiom számára az étrendünk szolgál táplálékul. Az állati eredetű zsírokban gazdag étrend, a stressz, a kevés rost, a gyakori antibiotikum szedése, a gyorsan felszívódó szénhidrátok gyakori fogyasztása negatívan befolyásolják a bélflóra összetételét. A rostdús táplálkozás ellenben táplálja a hasznos bélbaktériumokat, védve a beleket és a bélfalak épségét, egészségét.

Forrás: Pexels/ROCKETMANN TEAM

Most pedig lássuk, melyek is azok az egészségesnek vélt szokások, amelyeket érdemes elkerülni az egészséges bélrendszer érdekében, ugyanis károsítják a bélflórát!